Zehir gibiyiz – Harcanıyoruz

Bizim Asyalılardan ya da Hindistanlılardan ne farkımız var anlayamıyorum hala ? Azimse azim, çalışmaysa çalışma ? Dünyaca bilinen şirketlerde peltek peltek konuşan hindistanlının yaptığı işi biz de yaparız, ya da oturduğu yerden yazdığı kodun aynısını hatta daha pratiğini bizimkiler de yazıyor, Çalışma nedeniyle göçmen korelilerin yaptıklarının aynısını bizler de yapabiliriz. Sadece onlar kendi vatanlarında üretebiliyor ama biz yapamıyoruz. tamam üretici olamasak bile ara eleman olarak bi yerden başlayamaz mıyız ?

Yani demek istediğim şu, Almanyada bile meslek öğrenimi liseden sonra daha önemliyken meslek liseleri daha önemli iken.. Abd de çoğu insan uni mezunu olmadan refah bir şekilde hayatlarını sürdürürken. Bizim de bu ülke vatandaşlarından daha zeki insan potansiyelimiz olduğunu bildiğimize göre elimizde bunların yaptıklarını yapmamak için ne gibi nedenler var ? 

Kafamız çakallığa itliğe serseriliğe kumpasçılığa çok güzel çalışıyor ama çalışmaya gelince zehir gibiyiz ama üretime gelince fabrikada ameleyiz.. Küçümsemekse küçümsemek benimkisi.. kimse alınmasın gocunmasın çünkü biz buna layık değiliz. 

Bir süredir yabancı gruplarda ortamlarda takılıyorum internette gavurlar resmen mankafa.. bi tane kayseriliyi koy oraya ya da kütahyalıyı hepsini muma çevirir. 

Global ölçekte üretici olamasak bile teknik ara eleman yetiştirebiliriz. Zamanında Almanyanın işçi ihtiyacını karşıladık şimdi aradan yıllar geçti ve artık ekonomik ve siyasi sebeplerle şimdilik istediğimizi elde edemeyebiliriz ama bunun yolunu açmak için teknik konularda kafası çalışan insan gücünü yetiştirmemiz gerekir.

Bizim MTA ve özel sektör sondaj işine kadın aday almazken ABD ve Brezilyada genç kızlar petrol mühendisliğinden mezun olup 4000 metrelik sondaj kulesi yönetiyor. Müslüman Endonezya da bile kızlar türbanlı halde sondaj kulelerinin başında en az 10 işçiyi idare ediyor. 

Sosyal mesaj vermek değil amacım. Eğer kurtulursak hep beraber, batarsak da hep beraber batacağız.
Öyle bir eğitim sistemimiz var ki meslek lisesi programlama öğrencisi matematiksel/mantık işlemini kafasında kuramıyor haliyle aklında olmayan şeyi koda dökemiyor. Siz bu çocuğa istediğiniz kadar yazılım öğretin müşterinin/hocanın/problemde istenilen şeyi kafasında kurgulayamadıktan sonra kodlamayı bilse de yapamaz. 

Eğer bu ülke ayağa kalkacaksa, 2023 hedefi varsa her bireyin kendi aklını kullanarak bişeyler yapması önce kendini sonra da altında çalışanları kalkındırması lazım ki kafayı kullanarak yapabileceğiniz tek iş yazılım sektörünün tamamıdır. 

Dinin bizden bile çok empoze edildiği Endonezyalı türbanlı kızlar Petronas’ta işe girebiliyorsa
Tipsiz peltek hindistanlılar kafalarını kullanıp internette eğitim videoları yayınlıyorsa 

Obez Amerikalılar lise mezunu olup refah içerisinde kendi garajlarında küçük bilimsel deney yapabiliyorsa, adamın teki dünyanın düz olduğunu görebilmek için kendine roket yapıp rokete binip 500 metreden yere çakılıyorsa.. bunu sırf kişisel merakı için cebinden para harcayıp deneme yanılma yapabiliyorsa
Bizim Adanalı güneşe ateş eden, kanalın içerisinde at arabası süren gençlerimizin ne farkı var ?

tek farkımız imkanlarımızın olmaması. 

yoksa zehir gibiyiz. 

Yapmamak için hiç bir nedenimiz yok! 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir