YENİLİK İLE İLGİLİ

Tanıdıklarıma bişey ile ilgili şu şöyle olsa nası olur? şunun şurasını şöyle yapsak nasıl olur? ya da şunu şöyle yapsak daha güzel olmaz mı? diye sorduğumda geneli meslektaşlar olan bu çevredeki insanlar genelde o işin nasıl olmayacağından yola çıkarak cevap veriyorlar.

Bu her zaman böyledir arkadaşlar, eğer yeni bişey yapmak istiyorsanız bunu çevrenizdekilere sormayın

1-hevesiniz kırılır, çünkü mantıklı gibi görünen ama o işi nasıl yapamayacağınızı anlatan ya da yapsanız bile zaten sonuç alamayacağınızı uzun uzadıya açıklarlar

2-Vazgeçirirler, çünkü yaptıkları açıklamalardan sonra vazgeçmeniz size o an mantıklı gelir ve o an verdiğiniz kararın etkisi üzerinizde sürer. Üzerinizde süren bu etki artık siz işe yeltenseniz bile üzerinize sindiği için zaten zorluklarla karşılaşacağınız bir serüvende belirli bir aşamaya geldikten sonra bi kaç aldığınız olumsuz sonuçtan sonra vazgeçmenize neden olur.

Konu ile ilgili mesleğin dinozorlarına ya da meslekte iyi olan insanlara kafanızdaki şeyi sormanız demek aslında o insanlara yapacağınız şeyi anlatmanız demek oluyor. Ve bu insan 2022 itibariyle 40larından büyükse sizde olmayan ekonomik güç onda olduğundan ona fikir verdiğiniz için fikrinizin çalınmasına neden olabilir. Yani sizin paranız yoktur ama fikriniz vardır işin bi kısmını yapabiliyosunuzdur ama karşınızdaki dinozor sizden aldığı aşıyla parayı bastırıp şakır şakır işi yaptırır hem de bi de kendi yapmış gibi pazarlar, başıma gelmedi mi geldi tanıyanlar bilir beni bilenler bilir.

Yani akademisyen ketumluğu diye bişey var beyler bunu bilmeniz lazım sıçıyosanız bile bokunuzun kahverengi ya da pembe olduğunun hiç önemi yok dışarıya kendinizi aslında hiç sıçmıyormuş gibi göstermeniz ona göre davranmanız lazım.

Yani böyle bir durum var gerçek hayatta arkadaşlar bunu bilmeniz lazım.

Eğer bir fikriniz varsa belirli bir yere kadar kendiniz getirmeniz gerekiyor. Ve bu fikir sonunda üreteceğiniz ürünün fizibilitesini yapmanız gerekiyor

Ben X ürettim hedef sektörüm şu, sektörde x kadar şirket var bu şirketlerin y kadarı benim ürünümü alabilir.

Bunu iyi düşünmeniz lazım ve hedef odaklı gitmeniz gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir