Yazılımı tamamen öğrenmek/ XX Şeyi tamamen öğrenmek hakkında

Eğer birisi size yazılımı tamamen biliyorum diyorsa ona IDL’de ne yaptın deyin 😀

Yazılım tamamen öğrenilecek bişey değil ancak bildikleriniz kadarıyla bişeyler üretebilir hale geldiyseniz teorik olarak biliyorsunuz demektir.

Mesela PHP+HTML ile site geliştirebilirsiniz bu siteler şirketleirn siteleri falan olabilir. Ama iş e-ticaret sitesine geldi mi belki de yapabileceğiniz bişey değildir

Ben de mesela uzaktan algılama biliyorum diyorum ama radar uzaktan algılama bilmiyorum. Benim işimi optik uzaktan algılama görüyor. Radar öğrenmek biraz zor olduğundan sürekli erteliyorum. Ya da bişey çıkıyor bi şekilde radar verisi işlemeyi beceremiyorum.

O yüzden bişeyi tamamen bilmeniz Türkiye şartlarında imkansız öğrenmek zaman alıyor bu geçen zamanda kazanç sağlayabiliyorsanız bi sonraki zamanda tecrübeli olarak görülüyorsunuz.

Mesela ben saha jeolojisini bilirim maden jeolojisini bilirim uzaktan algılamayı bilirim ama tünel enjeksiyondur hidroloji hidrojeoloji zemin etüdü vs bilmem.

Bu ilgi alanlarınıza göre de değişiyor nerede ilerlemek istediğinize verdiğiniz kararla gidiyor.

bunları anlatmak istemiştim.

Bu arada IDL bir yazılım dili ve astronomide görüntü işlemede kullanılıyor.

2 thoughts on “Yazılımı tamamen öğrenmek/ XX Şeyi tamamen öğrenmek hakkında

 1. Sc says:

  Merhaba . Bende bir jeoloji mühendisiydim fakat çok iyi bir yerde çalışamadım ve tanıdıklar olmadığından dolayı istediğim firmalardan dönüş hiç alamadım ne kadae uğraşsamda ( sizin görüşlerinize ters ) ve sizin kadar çokta bilgili değilim bu yüzden hayat şartlarından dolayı çok farklı bir alanda çalışıyorum :)Bu akşam keşfettim blogunu jeoloji olarak baya iyi ve bilgili birisisin doktorayı kazandığını da gördüm tebrik ederim . Bundan ayrı yazılımıda mı başladın ?

  Cevapla
 2. Orkun says:

  Lisanstan mezun olurken C# ile hidrojeokimya hesaplamaları yapan programcıklar yazmıştım kendi kendime, sonradan kontrol ettiğimde bazı yerlerde hatalar yaptığımı gördüm. Yazılıma başlamadım aslında C# ta hesap makinesi mantığında programlar yapmıştım sonradan da ilgilenmeyince bırakmış oldum ne yazık ki unuttum. Şimdi ise Linux ile uğraşıyorum radar verisi işlemek için bazı linux sürümleri var onlarla cebelleşiyorum ama programlama öğrenmek bence çok önemli. İstediğiniz firmalarda çalışamamak sizin hatanız değil. Bence küçük butik jeoloji firmalarında çalışabilirsiniz ama artık başka bi işiniz varsa alışmışsanız karar sizin. doktora için de teşekkür ederim. Bi de mezun olunca çok idealist olunuyor. İstediğiniz firmalar belki çok büyük firmalardır yeni mezun almak istememiş olabilirler..

  Jeoloji+Yazılımda çok güzel şeyler yapılabilir diye düşünüyorum özellikle kurumlara satılabilecek, kurumlara özel yazılımlar yapılabilir. Ya da bilimsel programlar yapılabilir.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir