Yandı Bitti Kül Oldu

Daha önce yazdığım yazıda 3 parametreden birinin sakat olması halinde binanın yıkılacağından bahsetmiştim.

Bina bi şekilde yıkıldı diyelim. Hatayda M=9 büyüklüğünde deprem oldu tüm Hatay yerle bir oldu dümdüz oldu diyelim.

Heryer enkaz heryer moloz binalar iç içe geçmiş, şehir hayalet şehir olmuş diyelim.

Varsayalım ki savcılık bilirkişi ekibi gönderdi ve müteahhitler ile ilgili soruşturma yapacak. Kaldı ki müteahhit suçlu olmayabilir, mühendis ekibi ya da işçi ekibinden biri ya da ikisi suçlu olabilir ya da bu üçünün 2li ya da 1li kombinasyonları da olabilir..

Heryer enkaz halindeyken hangi parametrede kusur olduğunu bilirkişiler nasıl ispatlayacak?

Bu belirsizlik durumunda müteahhit fırsattan yararlanıp kolonları kestiler derse hakim ne yapacak ?

Hadi diyelim bilirkişiler çok titiz çalışacak o zaman sadece hangi parametreden kaynaklandığının belirlenmesi, hele ki tüm şehir ölçeğinde nasıl yapılacak ? ne kadar zaman alacak? bu süre içerisinde müteahhit salınır mı ? belki de müteahit mağdur nereden bilebiliriz

Böyle bir durum var. yani beton evlerde oturduğunuz zaman evi satın alırken verdiğiniz para aslında dolandırıcınıza verdiğiniz para gibi bişey.

Çünkü depremi atlatan ev sahipleri önce canını kurtardığına şükrediyor (sakat kalmazsa daha çok şükrediyor) ve evi satınaldığı kişiye dava açmaktan vazgeçiyor çünkü güç bela canını kurtarmış oluyor. tabi ailesinden kayıpları vs olması yüksek

Beton ev satın aldığınız zaman, depremde ölürseniz paranız yine dolandırıcınızda kalıyor, çünkü öldükten sonra ne dava açabilirsiniz ne de paranızı isteyebilirsiniz.

Yandı bitti kül olduktan sonra hakim kimin kusurlu olduğunu nasıl belirliyor ?

Ben bu işlerin içinde değilim ama azıcık anlıyorum jeolojiden

tam anlamıyla iki ucu boklu değnek.

Mesela buna benzer ne olabilir ? Bir maden sahasında iş güvenliği uzmanısınızdır, işçileri istediğiniz kadar uyarın, donanımlı hale getirin işçi milleti kendi kafasına göre çalışır. Mühendisi beğenmezler, İSGciyi takmazlar. İşçi kusurlu olsa bile işçinin kusurunu kanıtlayamazsan hapse girersin. ama ülkemizde en kolay şey ölünün arkasından konuşmak..

Bunu şöyle genişletebiliriz. Bir kapalı maden ocağında işçi kusuru ile göçük altında ekip enkaz altında ölürse oradaki mühendis hapse giriyor..

Dezavantajlı olan her zaman haklı olamayabiliyor, ispatlaması çok zor..

ne demiştik herhangi bi yeri silip süpüren depremde yıkım olursa yandı bitti kül oldu oluyor. Öyle bir sistem var ki müşteriyi değil satıcıyı koruyor. Yani sistem parayı alanın yanında.

Bunun değişmesi gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir