Türkiyede Siyaset 101

Türkiye’de siyaset, yönetici ekibin hakim olduğu siyasi görüş ve diğerlerinin temsil ettiği siyasi görüş ve bu görüşleri savunan toplum kesimleri ile yapılıyor.

Yani AKP başa AKP seçmeni sayesinde geliyor, CHP muhalefete kendi seçmeni sayesinde geliyor.

Burada önemli olan şey şu eğer bu ülkeyi yönetmeye kalkacaksanız iki hedefiniz olmalı temelde

1- Savunduğunuz bir siyasi görüş, ideoloji

2-Temsil ettiğniz halk kesimi yani seçmen

Yani öyle bi parti kurmalısınız ki size oy verecek bir halk grubu ve o halk grubuna hitap edebileceğiniz bir siyasi görüş

AKP bunu çok güzel yaptı, ilk başlarda

düşük orta gelirli halkı dindar görünerek tavladı zaman geçtikçe seçim kazana kazana halkın %50si akpli olunca bu sefer üst sınıf da AKP ye oy vermeye başladı. Devlet dairelerinde bu durum bariz şekilde gözlenebiliyor. Çünkü bugün baktığınız zaman herhangi bir kararname ile atanmış bürokratlar oluştu yani AKPli olmayanı yönetici olarak atamıyor..

Savunduğunuz siyasi görüş bir parti olarak en çok insana hitap eder ve o insanlardan oy alırsanız iktidar olursunuz.

AKP bunu yaptı.

Asgari ücretle geçinen doblocuları düşünün mesela bu dayılar AKPli, ya da piyasada AKPliler ile iş yapanları düşünün…

Türkiye’de 3 türlü siyasi görüş var ve bu görüşler halk tarafından benimsenmiş

1- Milliyetçi ve Ulusalcılar: Çoğu üst tabakada olan insanlar, Ankara’da bi yerlerde yaşarlar ve şu an uykudalar. Örnek olarak: CHP ‘de Baykalın son döneminde etkin olan yönetim anlayışı, O zaman MHP’den bile sıkı milliyetçi idiler. Bir diğer kısım gerçek eski ülkücüler Şu anki MHP ye kızanlar ve MHP’den uzaklaştırılanlar bunlar da uykuda. Bunların marjinalleri ülkcüler değil Türkçü Turancı tayfadır. Türkçü turancılar çok halk kitlesine hitap edemezler. Türk tarihi hakkında aşırı bilgilidir ancak sömürgecilik ve global sonuçları hakkında bişey bilmezler. Yani tarihi sadece Türklerden ibaret sanıp Türk tarihinde uzmanlaşırlar. Ayrıca Türkçü Turancı kardeşlerimiz, Türkçülük hakkında kimi takip ediyorlarsa o kişiler ABD ya da Kanada’dadır. Kolay yerde Türkçülük yapana uymayı çok severler. Güney Azerbaycan hakkında ABD’dekilere uyar, İran’da en ufak karışıklık olduğu zaman İran’ı bölücü faaliyet olduğunun farkına varmadan Güney Azerbaycan Propagandasını ABD’deki öttürür bizimkiler de keyfini sürer sürüye katılır. Şimdi bi de Kanadalı Türkçü çıkmış biraz da o kolay yerde Türkçülük yapsın bizimkiler de buradan desteklesin bakalım.. Ama hayat geçiyo işte be abiler Başka bi dünya var dışarıda bilmeniz için içine girmeniz lazım ve bu sadece Türkçülük ile olmuyor. Ülkücülerden alkol alanlar var mesela hoşsohbet insanlar sağlam insanlar. Yüksek seviyedeki ülkücü bürokratların işini diğer ülkücüler bozar. birbirlerinin içinden yükselen birilerinin olmasını istemezler. İtaatkar olmak önemlidir. vs vs  ama güzel insanlardır. insanı teşvik ederler bişeylere.. hiç bilemiyosan oku araştır derler Bu grup iç anadoluda çok ve toros kuşağı boyunca çoklar.

2-Cumhuriyetçiler ve Demokratlar: Bunlar sosyal medyada duyar kasan tiplerin gerçek hayat versiyonu hümanist tayfa ve şu an ben dedimdi diyen tayfa. Egede yazlıkları olur çoğu emekli 50+ öğretmen tarzı insanlar Şu anki CHP ye sıkı bağlı olup sorgulamadan CHP ye oy veren insanlar. Bunların marjinalleri aşırı komünist partiler ve örgütlerdir. “örgütlenebilmek” ana amaçlarıdır. Bunlar duyar kasar örgütleşmeye çalışır örgütlü bişeyler yapalım derken PKKlılar araya bi şekilde karıştırılır ve devlet müdahalesi için geçerli sebep doğar. İçlerinde emniyete muhbir olarak çalışanlar kesinlikle vardır. Üniversitede kulüplerde etkinler, Kendilerini aydın olarak tanımlayanları vardır ya da tanımlamasa bile o havayı veren vardır. Aşırı dürüsttürler ve bu insanlardan kötülük gelmez sohbetleri iyidir güzel içerler. İlkelidirler. Sezarın hakkını sezara verirler. Çağdaş bir yaşamı savunurlar. Bu grup en fazla Metropoller ve batı sahil şeridi ile güney sahil şeridinin bir kısmında çok

3-Siyasal İslam ve Dinciler/Dindarlar:  Laikliğe ve cumhuriyete, milliyetçiliğe tamamen karşıdırlar

Laik değil dincidirler, cumhuriyetçi değil başkanlıkçıdırlar, milliyetçi değil ümmetçidirler

Birleştirici özellikleri dinden kaynaklanır. Esnaf arasında çabuk organize olurlar, FETÖ bunların bağrından doğmuştur. Çocuklarına dini isim koyarlar, Türkçe isim koymazlar. Bireyselci değil imececidirler. Din çok önemlidir dini yorumlama tipine göre farklı farklı cemaatler türemiştir ve çeşitli bakanlıklarda bu cemaatler etkindir. önceden FETÖ etkindi şimdi öbürleri etkin.

İhale işlerinde başarılılar huzur islamda lafını para islamda haline çevirdiler. Dindar olduklarını gösterirler. Fetö zamanından kalan öğrenci yurtları alışkanlığı bunlarda Yatılı Kuran kurslarına döndü ve kız erkek demeden tecavüz ettiler, ayrıca bazı dini cemaat liderleri de tecavüzcü çıktı..

Kabinede Türkçe ismi olan bir bakan ya da devlet görevlisi göremezsiniz. Alp, Hakan, Kağan gibi ismi olanlar nedense bakan vs olamaz Bekir, Süleyman, Mevlüt  gibi dini ismi olanlar bakan olur.
Bu grup Tunceli Eskişehir ve İzmir hariç Türkiye’deki her yerde çok

Belki bu yazıyı okuyanlar daha çok şey biliyor ama kendimce profil çıkartmaya çalıştım.

Bunlar genelde sonradan görme olur, çünkü AKP zamanında zenginleyen kesim AKP öncesinde dar gelirli alt-orta sınıftaki insanlardı. İnstagramda yediği yemekleri paylaşırlar bu yemek fotolarını cumhuriyetçi kesimin gençleri de atar.  AKPli tayfa okul bitince hemen evlenir mobilya borcu öder bunu bi kısım milliyetçi gençler de yapar.  Önceden din ile geldikleri yerlerde dinden eser kalmaz ve dinin yerini para aldığı için şimdiki tabanlarından tepki çekerler. Bi de çay fırlatma meselesi var 😀

 

Neyse, 3 başlıkta şu anki Türkiye’deki siyasal görüşleri toplayabildim eğer bir parti kuracaksanız bu 3 gruptakilerden oy almanız gerekir ki öyle bir şey dizayn edin ki tüm bunlara hitap edebilsin.

Burada ne devreye giriyor; sosyal durum. insanların hayatın neresinde oldukları kararlarını etkiliyor. o yüzden bu insanları etkileyebilmeniz için insanların hayatına dokunabileceğinizi onlara hissettirmeniz gerekir. Mesela üni mezunu bir atanamamış öğretmeni en sevindirecek şey atanabilmektir. gibi gibi ya da yaşlı bi amcanın isteyebileceği şeylerden birisi bayramda torunlarının yanında olmak ve onlara harçlık verebilmektir.  Bir çiftçi dolu yüzünden az üretebilmişse ona yardımcı olmak gerekir. İdeolojik değil de sosyal düşününce belki bişeyler çıkar diye düşünüyorum, ideolojik düşünürseniz tek bir gruba odaklanıp diğerlerinden oy koparamazsınız. hani bu dediğime bakarsak harbi harbi bir ekmek partisi türkiyede iktidar olur gibi 😀

Alttaki üçgen grafikte Türkiyeyi yöneten görüşün yerini görüyosunuz. üçgenin köşeleri %100 yani Milliyetçi kısmı %100 iken diğer köşelerde %0 ama aralarda belirli bir etkinlik var diye düşünebilirsiniz. Bence Türkiye’yi yöneten ekibin görüşü siyasal islama daha yakın olduğu için yıldızı oraya daha yakın koydum.

Geldiğimiz durumda milliyetçiler etkinliğini yitirmiş, ülkücüler partiye küstürülmüş, cumhuriyetçiler dürüstlükle ben dediydimle koltuklarını koruma çabası içerisine düşmüş siyasal islam at koşturup sucuğunu da halka yedirir hale gelmiş

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir