TÜRKİYE’DE İNTERNETTEKİ BİLGİ KİRLİLİĞİ ÜZERİNE AFORİZMALAR

Ülkede herhangi bir konu hakkında araştırma yapmaya kalktığınız vakit belli bi yerden sonra detay aramaya başladığınız zaman tıkanıp kalıyorsunuz. Bunun sebebi bi kaç bişey olabilir. İster programlama hakkında ister jeoloji ya da her hangi bişey hakkında bilgi edinmeye kalkın artık google da tıkladığınız sitelerde hep aynı şeyleri göreceksiniz. Bu herkes için kötü bir durum oluşturmakta; Gerek ödev yapan öğrenciler olsun gerek kendini geliştirmek isteyen herhangi birisi olsun belli bi şeyden sonra artık bütün sitelerin aynı kaynaktan beslendiğini görecektir. Bu, öğrenciler için araştırıp yaptığı ödevin sınıf arkadaşı ile aynı çıkmasına, araştırmacı kişilerin de detay bilgi için yabancı kaynaklara yönelmesine neden olduğu kesin. Bilmiyorum, etrafımda okul çağında çocuk yok ama bir araştırmacı olarak diyebilirim ki tıkandıktan sonra nefes almanızı sağlayan tek şey İngilizce bilmek oluyor. Herhangi dandik bişey için ülkemiz esnaf kafasında araştırma, bilim, makale, yazı olacak şekilde bir içerik üretme kafasına girmiş gibi görünüyor. Zevk alarak yaptığınız bir hobiniz olsa bile ülke insanımız önünüze çok güzel engel koymaya çalışıyor. Malzeme aldığınız yerdeki adam bile size sadece müşteri olarak bakıyor. Malı satayım bassın gitsin, iki teknik öğretirsem 3 gün sonra rızkıma ortak olur gibisinden salakça düşünce yüzünden yeni başlayan insanların önü kesilmeye çalışılıyor. Sadece salakça bir hobi değil, iş yaşamında da bu böyle. Aynı kaynaktan beslenildiğini farkettiğim blog yazıları ise yazarların yetersizliğini gösteriyor 1. 2. 3. adımı göstermişsin 5. 6. adım nerede ? yok ? ilk kim yazdıysa sonraki yazılar da bu yazan adamdan kopyala yapıştır ile çekiliyor. İnternette bilgiye atıf yok malesef herkes herşeye çöreklenebilir üstüne yatabilir ancak ilk yazanın yazısının tarihi yazının yayınlanması ile birlikte olduğu yerde mabet gibi durur.

Dandik hobi meselesinde Türkiye’de durum her ne kadar acemiyi rakip olarak görmek ise beğenmediğimiz gavurda durum tam tersi sadece hobi değil araştırma konularında da ödevlerde de beğenmediğimiz gavur youtube kanalı olsun detay veren yazılar olsun quora reddit gibi platformlar olsun insanlar her an etkileşim halinde ve birbirlerinin yanlışının söylenmesinden gocunmadan, sıkılmadan konuşabiliyorlar. Haliyle bizdeki bencil ruh onlarda istişare ve bilimsel tartışma kültürü olduğu için adamlar her zaman daha ileri gidebiliyorlar

En basitinden F# ve R programlama dilleri ile ilgili internetten araştırma yaptığınız zaman turizmci kafasında yazılar göreceksiniz. Ne kadar uzun olursa olsun yazının içeriği aynı. İleri okumalara malesef İngilizce yeteneğinize güveniyorsanız gireceksiniz yok zorunlu değilse uğraşmanıza gerek yok ama öğrenci ve bir sorumluluğunuz varsa bunu erteleyemezsiniz. İngilizce öğrenmeye bir an önce başlamanız lazım.

Herşeyden biraz biraz bilen adam olarak kendi alanım ile ilgili ingilizce terminolojiye az buçuk sahip olduğumu düşünüyorum. Ama siyasi yazıları pek anlayamıyorum..

Bi yerden sonra İngilizce’nin de yetmediğini göreceksiniz. Ben şu an Rusça sıkıntısı çekiyorum. Abd ve İngiliz kısıtlamalarının hepsini Ruslar aşmış durumda.. Azıcık okuduğumu anlayacak kadar Rusça bilsem yetecek gibi ya hayırlısı..

Demem o ki, Bu ülkede aklınıza bişey geldiğinde büyüklerinize ya da tanıdıklarınıza danıştığınız zaman o işin nasıl yapılacağı üzerinden değil, nasıl yapılamayacağı üzerinden açıklama yapıyorlar. Toplumun gereksiz tarih bilgisinin verdiği gereksiz gurur bir o kadar dış mihrak olarak adlandırılan öcülerin elinde aslında toplumu uyuşturmak için verilmiş zehir gibi bişey olduğunu anlıyorsunuz. Gavur evinin yanında, garajında araba motoru modifiye ederken biz hala 21. yüzyılda araba üretecez mi üretemeyecez mi derdindeyiz.

Sadece okumakla iş bitmiyor. Ülkede okuduğunun %10’u kadar cesarete sahip insan olsa bizden de bi Elon Musk çıkardı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.