Türk Mitolojisinde Ayaz Ata Yokmuş :o

Türk Mitolojisinde Ayaz Ata Yokmuş 
Arkeoloji Dünyası nın İnstagram hesabından yazdığı yazıya göre “Ayaz Ata” nın Rusların uydurma bir projesi olduğu ortaya çıktı. 

Türkçüler olarak kendimize yerli bir Noel Baba bulmamız gerek 😀

ayaz ata ile ilgili görsel sonucu
Ayaz Ata
Bilimsel olarak Ayaz Ata artık tamamen bir uydurma. Youtube’a kesin bilgi veriyor gözüyle bakmayın çünkü oraya herkes video yükleyebiliyor.


Timur Devletov’a göre “Ayaz Ata ile Kar Kız veya Ayaz Kız olarak Orta Asya’da tanınan kahramanlar, aslında Rus kültürü üzerinden gelen şahsiyetlerdir. Zaten adları da Rusçadaki Ded Maroz (Ayaz/Soğuk Dede/Ata) ile Sneguroçka (Kar Kız) sözcüklerinden anlam çeviri yoluyla Orta Asya Türk halklarına kazandırılmıştır.”Slav mitolojisine göre Karachun, yeraltı dünyasında kar ve soğuğu kontrol eden şeytani bir ruhtur. İnsanlığa kar ve soğukla eziyet eder, donarak ölmeye sebep olur. 21 Aralık’ta günün süresini de onun kısalttığına inanılırdı. Zamanla Karachun, Ded Maroz’a ve onun günü olan 21 Aralık, Yuletide’ye yani kış festivaline dönüşmüş olmalı. Türklerin eski inanç sistemi olan yer-su inancını ve genel olarak kabul edilmiş adı ile Şamanizm’i inceleyecek olursak, Ayaz Ata gibi bir ihtiyar erkek figürün varlığı imkânsızdır. Küçük bir hatırlatma yapmak için Türk mitolojisindeki yardımsever dişi ruhlara; Kübey, Umay ve Ayısıtları örnek verebiliriz. Şamanist inanç sistemine göre; dağın, taşın, suyun, ocaktaki ateşin ve tabiattaki her şeyin bir ruhu bulunur. Ayaz Ata figürünün fikir babası olan Stalin’in yakın arkadaşı Pavel Postyshev, Pravda gazetesinin 1935 yılındaki bir baskısında yakın gelecekte tüm Sovyetler’i kucaklayacak bir “Noel Baba, Ded Maroz” çıkacağını ilan etmişti. Batılı ve kırmızılı Noel Baba’ya karşı mavi giyimli ve doğulu Ayaz Ata, yani Ded Maroz…Kırmızı hap yerine mavi hapı yutturan Sovyetler’in asimilasyon veya entegrasyon aracı olarak kullanılacak olan Ayaz Ata’sının ilk işi, Komünist Parti himayesinde sınıf bilincini güçlendirmek, sınıf için yardımlaşmayı yaygınlaştırmak olmuştur. Devamında Ayaz Ata figürü dini karakterleri, azizleri, ortadan kaldırmak amacıyla hükümet eliyle kullanılmaya ve propagandalarda yer almaya devam etmiştir. Bir süre sonra iş çığırından çıkar ve Ayaz Ata Sovyet mistisizmi tarafından ele geçirilir. Hatta Ekim Devrimi liderlerinin karşısına çıkartılan iyi kalpli, aksakallı, Orta Asyalı yardımsever bir aziz olarak boy göstermeye başlar.Uydurulan senaryoya göre, Noel ağacının altında bulunan mucizevi bir bebeğe Ayaz Pavloviç Atayev ismi verilmişti.
Alttaki makaleyi okursanız eğer Arkeoloji Dünyası nın yazdığı bu yazı doğrulanıyor malesef.
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09668130903068657

Makaleden Ayaz ata ile ilgili görseller Şunlar:

Görüntünün olası içeriği: yazı

Görüntünün olası içeriği: yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.