Skandiyum Yatakları Hakkında

Türkiye’de Potansiyel Lityum Üretimi İmkanları

Bu yazıyı yazdıktan sonra birileri aradı kimileri ingiliz şirketlerin Türkiye’de lityuma gireceğinden falan bahsetti. Yazının etkisi 3-4 sene sürdü. Genel olarak bor gibi devlet tekelinde bir maden olup olmadığından çekiniyorlar ama öyle değil. Lityumu hacı amca da üretebilir yabancı şirket te üretebilir. Bu konuda sıkıntı yok. Ben kendi açımdan düşündüğümde zaten fakir olduğum için bir lityum sahasını işletemeyeceğimden en azından farkındalık yaratabildiğim için kendi adıma mutluyum. mutmain oldum(bunu bülent ersoy sesiyle okuyun :D)

Şimdi gelelim skandiyuma

skandiyum bence lityumdan daha önemli bir mineral savaş teknolojisinde kullanılıyor en azından. Türkiyede bulunsa HAVELSAN ASELSAN VE TAİ/TEİ’ye malzeme üreten firmalara hammadde üreticisi olmak için bile üretimi yapılır diye düşünüyorum.

Jeolojisi çok farklı birden çok jeolojik ortamda görülüyor. Türkiye’de olabileceğini düşünüyorum zaten 1 yerde varlığı sektör içerisinde kanıtlanmış ama ben keşfedilmemiş sahaların peşindeyim.

Bunun için de uzaktan algılama ile jeolojik yapıları skandiyuma yönelik haritalamaya çalışacağım. olduğundan şüphelendiğim bi kaç yer var. tabi ki numune alınmadan bilinmez ama benim imkanım bu kadar. keşke imkanı olanlar benim yapabileceklerimin %1ini yapabilselerdi.

neyse

bir görev tanımladım kendime

hem bilimsel alanda hem uzaktan algılamada hem de jeolojide bu işin sonunu getireceğim. ticari olarak bi beklentim yok şimdilik. siteyi okuyanlardan bana ulaşacak olanlarla bilimsel bilgi paylaşımında bulunurum.
Herkese selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir