Sınavlara çalışmak için kendi metodum

Merhaba okurlar nörürsünüz?

Jeomodele iş gelmeyince, oç madencilerden de bıkınca kpss ye çalışmaya karar vermiştim Ramazandan önce başlamıştım çalışmaya ve şimdi biraz yol kat ettim. Bu yazıda sizler için gerekçeleriyle nasıl ders çalışılmasının gerektiğini anlatacağım. Bu yönteme yeni karar verdim yani sınav garantisi vermiyorum ya da yüksek puan garantisi vermiyorum ben bu yöntemi bulana kadar 10 deneme ve 1,5 soru bankası bitirdim. Sınava elbet daha önceden çalışmaya başlamak daha iyidir her zaman için ama herkesin durumu aynı değil. Kimisi özel sektörde işinde gücünde akşam ayırdığı zamanda çalışıyor kimisi belki hiç çalışamıyor.. Ben kendi metodumu burada anlatacağım.

Biz, ben ve meslektaşlarım jeoloji mezunuyuz yani dandik bir bölüm. selamun aleyküm diyenin girdiği hocasından öğrencisine gerizekalılarla dolu olan bir camia. Bi de şöyle bi durum var gerizekalıya gerizekalı denmiyor toplum içinde 😀 Jeoloji kazanabilmek için çok bi çaba sarfetmenize gerek yok. Belki İTÜ ODTÜ jeoloji için çok çalışmak gerekir ama İTÜ ODTÜ haricindeki jeolojilere selamun aleyküm ben geldim diyeni alıyorlar 😀 Bu açıdan düşünecek olursak ODTÜ-İTÜlü olsak bile ve özellikle değilsek kesinlikle konu eksiğimiz var önce bunu kabullenmek gerekiyor. Konu eksiklerinin belirlenmesi ve kapatılması sonra da seri soru çözümleri ile bu iş bitirilebilir. Yani ben kendime bakıyorum en son bir deneme çözdüm testlerin yarısından çoğu doğru yarısına yakını da yanlış. E haliyle yanlışlar geri çekiyor adamı.

Bunun için bir metot geliştirdim sınavlara çalışmada orkun metodu diyebilirsiniz

TYT-AYT/KPSSorta öğretim/önlisans/lisans/DGS/ALES bu sınavlarda hep aynı konulardan sorular geliyor.

TYT-AYT deki açıklarınız KPSS ve ALES’e kadar sizinle geliyor arada 4 sene okul okuyosun ama yapamadığın konuyu yine yapamıyorsun yeni sınavda. O yüzden konu açıklarını kapatmanız gerekiyor. Ama bu konu açığını kapatma meselesini çok da büyütmemek gerekiyor ki şu şekilde, mesela üslü sayılardan hatan oldu geri dönüp baştan üslü sayılara konu anlatımına bakıp sonra konu testi çözmeyeceksin. yapacağın şey sadece soru bankasından üslü sayılarla ilgili ilk ve son testi çözmek.

Soru bankasını idareli kullanmanız gerekiyor kitap bittiğinde yine yaptığınız yanlışlarla bitecek o yüzden soru bankasını açık kapatmak için kullanacaksınız

Yapmanız gereken şey son 2 ay kala eğer çalışıyorsanız ya da çalışmaya başladıysanız ilk hafta içerisinde en az 4 deneme çözmek. bu ya tam deneme ya da sadece türkçe denemesi ile sadece matematik denemesi olabilir.

sonra denemelerden istatistik çıkaracaksınız derslere göre misal veriyorum altta benim türkçeden nerelerden yanlış yaptığım var ve üst üste hep aynı konudan yanlış yapmışım.

Bunları kapatmam lazım elimde bir kitap var onu zombi gibi sömürdüğüm için o kitabın pili bitti yeni kitap alacağım bakalım

açıkları kapattıktan sonra direkt olarak yeniden seri deneme çözmeyi planlıyorum. deneme çözmenin artısı farklı konulardan üst üste soru görmek

şimdilik kpss den 70 alabilecek seviyedeyim tabi bunun tarihle coğrafyası var coğrafya kolay geliyor bana ama tarihi unutmuşum.

sürekli soru çözerek açıkları gidermeye çalışacağım. zaten bu yöntem sadece soru çözme üzerine bir yöntem olduğu için işe yarayacağına inanıyorum.

bakalım kpssden yüksek puan alıp devlet-i aliye’ye memur olabilecek miyim 😀

hep beraber göreceğiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.