Rockworks eğitim videoları

Bütün iş kendinize bir veri bulup bunu programa import etmenize dayanıyor. Data import konusu için: https://blog.orkunturgay.com/dersimiz-rockworks-data-import/ Bunun için eğer çalışıyorsanız yaptığınız sondajların verisi ile kendinize bir veritabanı oluşturabilirsiniz. Yok eğer çalışmıyosanız jeolojisi bilinen bir yerde hayali sondajlar yaparak sondaj verilerini girebilirsiniz. Ben de çalışmadığım için Kızıldere jeotermal sahasının modelini çed raporuna göre 2 bilinen sondajdan sonra 5 tane de kendim hayali sondaj ekleyerek oluşturdum. İmport edilecek dosyanın yapısına bakarsak eğer; Excell’de sheetler oluşturuyorsunuz.

Location Sheeti

Üstte Location sayfasını görüyorsunuz burada Bore= Kuyu Easting, Northing = X,Y koordinatları Elevation= Rakım, TotalDepth ise sondajın toplam derinliği..

Stratigraphy Sheeti

Burada ise hangi kuyularda hangi metrajlarda geçilen formasyonların isimlerini yazıyorsunuz. Programda renklendirme işi kolay olsun diye formasyonların yaşını da yazabilirsiniz yanlarına. yani renklendirmeyi yaşa göre yaparsanız daha güzel olur.

Lithology Sheeti

Burada ise Aynı stratigrafi sheetinde olduğu gibi hangi derinlikte hangi litolojiyi geçtiğinizi yazıyorsunuz. burası direkt sondaj verisi olduğu için renklendirme açısından stratigrafide kullandığınız renkleri kullanmayın güzel seçeceğiniz renkler daha zengin yapar projenizi.

http://cloud.orkunturgay.com/Rockworks_Projects/K%C4%B1z%C4%B1ldere%20demo/K%C4%B1z%C4%B1ldere.xls

Buradan excell import dosyasını indirerek inceleyebilirsiniz. Eğer Rockworks ile modellemede kendinizi geliştirmek isterseniz https://www.youtube.com/user/RockWareSoftware/playlists

adresinden eğitim videolarına ulaşabilirisiniz. Buraya girdiğinizde en son sürüm olan Rockworks 17 yi indirdiyseniz eğer Rockworks17 Hand on Trainings ile Training reference albümlerini takip edin. Program bana 2-3 yıl önce çok zor geliyordu fakat çakralarımı açtığım için artık yapabiliyorum. Tamam usta değilim ama neyin nasıl yapılacağını biliyorum. Jeoloji öğrencileri için bu programı bilmek çok güzel artı katar.. Bence öğrenin derim.

Buradan ise kendi yaptığım projelere erişebilirsiniz.
http://cloud.orkunturgay.com/Rockworks_Projects/ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir