Plakalar Kayarken: Endonezya

Ben küçükken tsunaminin ne olduğunu ilk defa Endonezya haberleriyle öğrenmiştim. Tabi sonra okulda detayını öğrendim.

 

 

Bu harita ateş çemberi olarak adlandırılan bölgeyi gösteriyor. Kırmızı alanlarda volkanlar depremler her zaman olmaktadır. Güney Amerika da Şili, Kuzey Amerika nın Batı sahillerindeki San Andreas Fayı Güney Amerikadaki Ant dağları Başlı başına japonyanın tamamı Endonezya ve Avustralyanın Kuzeyi.. Buralarda pasifik okyanusunu oluşturan levhaların kıtaların altına dalmasıyla Volkanik aktiviteler ve depremler her zaman oluşmakta. Yani dünya pasifikten itilirken atlantikten de tam tersi yönüne doğru itilerek sıkışmakta.. yani bu ring of fire denilen yerin tam zıttı tarafından da diğer plakalar bastırıyor. yani birbirlerinin altına giriyorlar. Aynı bizim Anadolu levhasının altına giren Arap levhası gibi dünyada bi çok levha birbiriyle sevişiyor.

Levhalar birbiriyle sevişirken dalma batma zonlarında yeni karalar fay hatları volkanlar bi sürü bişey oluşuyor Mesela japonya asya kıtasının altına dalan okyanusal kabuk tarafından oluşuyor. 

Endonezya’da TSUNAMİ oldu zaten sebebi deprem. ve bugün de sabahleyin Volkan patlamış yani ateş çemberi tamamen faaliyette. Geçen senelerde Şili’de büyük bir deprem olmuştu yanlış hatırlamıyorsam.. 

 

Endonezya’nın tektonik haritası da bu.. sivri uçlar dalan levhanın dalma yönünü gösteriyor..

 

 

Peki plakalar dalınca nası bişey oluyor o da şu şekilde.

Dünyanın içindeki fırın(manto-astenosfer) bir şekilde yukarı çıkmak istiyor bunu da volkanlarla yapıyor kıtalar kayarken de fay hatları oluşuyor. 

sol tarafta gördüğünüz ada yayları endonezya ve japonya yı temsil etmekte. 

Endonezya’daki patlayan volkanı takip etmek için şu linke girebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir