Petrol Sektörüne Giriş

TPAO‘ya kpss ile girmekten başka özel sektörde jeoloji mühendislerinin istihdamı şu şekilde. 

Şu an TPIC yeni mezun petrol mühendisi, jeoloji, jeofizik mühendislerini sondör yardımcısı olarak alıp 

sondör yardımcısı>sondör>mühendis kadrosuna kadar yükseltiyor. mühendis olana kadar 4-5 ay zaman geçiyor.. halbuki mühendislik mezunusunuz ama sondör yardımcılığından başlamanızı istiyorlar ya da sağlam tanıdık sayesinde direkt mühendis olarak da başlayabilirsiniz.. fakat alımlarda koştukları şartlar bu..

Viking Intl – Geolog Intl. [Mud Logger-Data Engineer]

Bu şirketler ise derin sondajlarda jeoloji servisi veren şirketler. ODTÜ İTÜ mezunuysanız çok kolay işi kapabilirsiniz. İngilizcenizin iyi olması lazım çünkü hem bu şirketler hem de bu şirketlerin servis verdiği şirketler genelde yabancı firmalar.

Eğer tecrübesizseniz Junior Mud Logger olarak işe alınıyorsunuz. Mudlogger olarak ise kuyudan gelen kırıntı numuneleri alıp incelemeye hazır hale getirdikten sonra inceleyip litolojisini tanımlayıp petrol gaz emaresi var mı yok mu ona bakıp sondaj logu gibi kırıntı logu oluşturmanız. 

Data Engineer ise Senior Mudlogger dan sonra terfi ettiğiniz başka bir pozisyon ama burada artık daha çok mudlog raporlaması üzerine jeoloji rezervuar ve jeokimya raporlaması yapıyorsunuz. 

Bu iki şirkete girebilmeniz için ingilizcenizin en azından konuşma seviyesinde olması gerekiyor. 

Hiç birinde çalışmadığım için maaşları nasıldır bilemem ama jeolojinin en güzel pozisyonları Mud logger ve Data Engineer posizyonları. 

Allah bir gün nasip ederse çalışmak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir