Niğde’de Petrol Var mı ?

Bor Badak’ta kapatılan kuyular her Niğdelinin aklında bir soru işaretidir. Geçen sene Ulukışla’da su sondajı sırasında çıkan gaz ve sonraki araştırmalarla üzerinin örtülmesi, Bu yaz yapılan arama çalışmalarından bişey çıkmaması Niğdeliler açısından devlete olan güveni artırmakla beraber kafalara değişik soruların gelmesine neden oluyor. 

Kısaca Teknik detaya girecek olursak

Sızıntının olduğu yerde petrol yoktur ama sızıntının olduğu yerde bi yerlerde petrol vardır. yani sızıntı yer altındaki petrol veya gazın her neyse bir kanıtıdır. Mühendis o kanıttan yola çıkarak petrol ya da gazı bulmalıdır. 

TPAO nerelerde arama çalışması yapmıştır ? çalışma sonunda ne bulunmuştur?

Yurt dışında gavurlar sızıntı yardımıyla petrol bulurken bizimkiler sızıntı varsa petrol yoktur diye bişey ezberlemişler bu ünideki hocasından kurumunda çalışan mühendisine kadar ezberlenmiş. 

 

Sızıntı modelini aklınıza getirerek yüzeydeki hidrokarbon birikimlerinin alttaki rezervuarlardan geldiğini unutmayın 

Petrol aramacılığında illa ki ana kayayı bulmanıza gerek yok içinde yeterli ekonomik miktarda petrol olan rezervuarı bulun geçin kardeşim. illa bilimini yapmanıza gerek yok vurun sondajı bulun petrolü ülkenin ihtiyacı var. 

 

Bununla ilgili kısa çalışma yapmam lazım. Ama benim kendi imkanlarımla yaptığım çalışmanın hiç bi anlamı yok. yapsam da kaale alınacak biri değilim. 

 

Niğde de petrol/gaz olduğuna dair kendi yöntemlerime göre bir kaç emare yakaladım fakat ben yüzeyden çalıştığım için yer altındaki yapıyı görmeden petrol şuradadır diyemem. şuralarda olabilir diyebilirim ancak gerisi TPAO ve bu gibi kurumlarda çalışanların görevi. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir