Niğde Masifi’nde Neden Lityum Olmalı

Eğer kaybedecek bir şeyi olmayan jeologsanız bilime tutunarak ilerlemelisiniz. Bir hipotez atıp deneyip görmeniz gerekir sonuçları. Bu profile uyan bir jeolog olarak ben, Niğde Masifinde Lityum olmalı diye bir iddia atıyorum ortaya. Bunun bilimsel hali hipotez. Yani bir iddia, şimdilik.

İddianın doğruluğunun çeşitli şekillerle sınanması gerekir ki doğru mu yanlış mı bilelim.

İddia tam olarak şu “Niğde Masifinde Pegmatitik Lityum Olmalıdır.” Arkasını dolduracak olursak eğer bu iddianın şu şekilde ilerlememiz gerekir.

Ne demiştik, Pegmatitik. Yani pegmatit. Dünya’da pegmatitler granitler içerisindeki kalın damar yapılı granite göre daha iri kristalli topluluklar şeklinde görülüyor. Bir granit kütlesi düşünün pegmatitler graniti kesecek şekilde iri kristalli yapılar. Lityum da bu iri kristalli yapıların içerisinde oluşuyor.

İddiamızı doğrulamak için Niğde masifi ile ilgili makalelere baktığımızda masif içerisinde pegmatit varlığını doğrulayabiliyoruz fakat Lityum içerip içermediğini bilmiyoruz. Bunun için uzaktan algılama yapmamız gerekiyor ve yaparsak lityumlu pegmatitleri bulabiliriz.

Bir ikinci destek şu olmalı,

Dünyada Li Pegmatit içeren ve işletilen granitoidlerin jeokimyası ile Niğde Masifi’ndeki granitoidlerin jeokimyasının tutması gerekiyor. Bunu da literatürden elde ederek kıyaslayabiliriz. Peki nedir bu jeokimyasal Kriterler?

“K/Rb<150, 5<Nb/Ta<16, Zr/Hf<18” Bu üç kriteri Niğde masifindeki el örneklerinin jeokimyası karşılamalı.

Bakıyoruz Evet tutuyor.

Bir diğer durum da şu,

Lityum işletilen pegmatitlerin olduğu granitik kütlelerdeki madencilik faaliyetlerine baktığımızda Dünyadaki örnekleri ile karşılaştırdığımızda o madenlerin burada da olması gerekir. Yani şunu demek istiyorum İngiltere Cornwall ve Almanya Erzgebirge’de Lityum üretimi yapılıyor ve bunun haricinde buralarda Kalay (Sn), Tungsten (W) ve Tantal (Ta) üretimi yapılıyor. Peki bunlardan hangileri Niğde’de var? Kalay ve Tungsten Niğde’de daha önce üretilmiş. Galiba şu an Kalay üretimi devam ediyor..

Yani Niğde Masifinde Lityum olması için tüm şartlar jeolojik ve jeokimyasal olarak yerli yerinde duruyor.

Tek yapmak gereken araziye çıkıp gidip onu bulmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir