Kuyu loglarını okumak

Kansas Geological Survey’de Kuyu loglarını bulmak mümkün. Adamlar Tüm eyalette yapılan petrol ve gaz sondajlarının loglarını sistematik bir şekilde paylaşıyorlar.

Bu linkten indirebilirsiniz: http://www.kgs.ku.edu/PRS/Scans/Log_Summary/index.html

Loglara eriştik. Peki nasıl açacağız? Bunun için paralı yazılımlar var ancak internetten crackli bir şekilde bu yazılımlara erişebilirsiniz.

Bunlardan Bazıları;

Wellcad

Schlumberger Techlog

Paradigm Geolog

Zetaware Zetalog..

Ben Zetalog kullanıyorum eğer araştırırsanız bulursunuz. Oldukça temel ve düşük boyutlu bir program. Kuyu loglarını okumak için de gayet işe yarıyor bence. Diğerleri daha detaylıdır. Petrofizikçiler genelde Techlog ile Paradigm kullanıyor. Fakat okulda ders anlatmak için Zetalog oldukça ideal. Zetalog u indirip kurduktan sonra Kansas geological Survey’den Logları indirin

Daha sonra indirdiğiniz las dosyasına çift tıklayarak açın.

Log seçim ekranı.

Karşınıza böyle bir bildirim ekranı çıkacak.Buradan alınan log tiplerinden istediklerinizi seçin.

Sonra istediğiniz logun üzerine çift tıklayarak skalasını istediğiniz gibi ayarlayın.. ben ekrana sığsın diye üstten ölçeği de ayarladım burada anlatım yaptığım için. Siz kendinize göre yaparsınız bişeyler

Karşımıza gelen log bu şekilde..

şimdi yorumlayabiliriz.

1- Gamma ray logu 400 metreden sonra düşüşe geçiyor 500lere doğru da biraz artış var bu demek oluyor ki gama düşüşteyse kil-şeyl miktarı azalmış kireçtaşı ya da kumtaşı miktarı artmıştır. yani rezervuara girilmiştir.

Density nin azalıp Nötronun arttığı yer yani 1. ile işaretlediğim yer yoğunluğun az ama nötron yani hidrojenin çok olduğu yer yani gazın olduğu yer demek..
tam altında ise Petrol ve su var yani 2. bölgeden bahsediyorum. Peki petrol ve suyu nasıl ayırt edebiliriz? rezistivite ile.. en basitinden petrol yalıtkandır petrol sahası suyu aşırı tuzlu olduğu için iletkendir. yani düşük rezistiviteli kısım çok iletken kısım su, yüksek rezistiviteli kısım ise petroldür. şimdi bakalım loga.

Mikro rezistiviteleri de rezistivite gibi yorumlayabiiliriz sonuçta. 1 nolu kısımda daha yüksek, 2 nolu kısımda daha düşük gördüğünüz gibi. ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.