Kızıldere jeotermal sahasının kavramsal Jeolojik Modeli

Evet Arkadaşlar. Rockworks’te kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve bunun için kuyu bitirme raporları arıyordum fakat Türkiye’de bu raporların hepsi paralı ve pahalı.. Bunun için kendim bir kısmı gerçek verilerden oluşan hayali veri üretmeye çalıştım ve kavramsal modeli bunun üzerinden yapmaya karar verdim.

http://cloud.orkunturgay.com/Rockworks_Projects/KIZILDERE.pdf

Üstteki linkten muhtemel sondaj loglarını hem üretim hem de enjeksiyon kuyuları için bulabilirsiniz. Kuyu Lokasyonları belli olmadığı için ben de google maps e girip Kızıldere sahasından 7 nokta seçip kuyularımı o noktalara konumlandırdım.

Üretim Kuyusu muhtemel logu.

Üretim kuyuları için KZ-P1, …ve P5’e kadar 4 tane daha hayali kuyu ekledim. bir tane de KZ-E2 adında fazladan enjeksiyon kuyusu ekledim. Benim için ne kadar çok data olursa somut modele ulaşmam o kadar basit olur diye düşündüm ve toplamda 7 kuyu yaptım.

Sonra da kuyu datalarını girip rockworkse attım. Hala üzerinde çalışıyorum işim bitince sıfırdan nasıl yapılır size göstereceğim. En son Surfer’da topografyasını yapıp Corel’de yer üstü ve yer altını birleştireceğim 😀 bakalım nasıl olacak 😀 Doğruya yaklaşabilecek miyim göreceğiz 😀

En azından kısıtlı verilerle tam kesin olmasa da kabaca bi bölgenin modeli nasıl yapılır,öğrenmiş olurum. Elimde gerçek zamanlı veriler olsa modelim daha doğru olurdu fakat bu sayede ileride elimde doğru veriler olduğunda ne yapmam gerektiği hakkında bir fikrim olacak o kadar. Herkese başarılar.

Kuyu Lokasyon Haritası
Litolojik loglara göre alınmış Çit-Diyagramı
Litolojik çit diyagramının harita üzerindeki gösterimi
Litoloji Modeli
litoloji kesitinin harita görünümü
Kuyudan kuyuya alınmış kesit.
Kuyudan Kuyuya alınan stratigrafik kesit
Stratigrafik kesitin nereen nereye alındığı
Alüvyonun izopak haritası

Str kesitin alındığı yer
Str 3D Model

Kurcaladığım kısıtlı bilgiyle bu kadar yapabildim 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir