Jeoloji’nin yanına ne eklesek diye düşünenlere gelsin bu yazı.

Türkiye’de jeolojiden mezun olduğunuz anda eğer paranız varsa kendi işinizi kurarsınız.  Şu şarkıyı açın hele: https://open.spotify.com/track/49vzyCipaSdJUn5H3GkbQA?si=6_OmqcG9Qumnj2CSzgsVXw..

Eğer benim gibi paranız yoksa gideceğiniz yollar/deneyeceğiniz şeyler şunlardır.
1. KPSS ile devlet memuru olmaya çalışmak (Yaklaşık 2 yıldır MTA ve Tpao Alım yapmıyor bakanlıklarda belki çalışabilirsiniz TKİ bile alım yapmıyor)

2. Yüksek Lisans yaparken bi yandan iş kovalamak 
Bu benim yaptığım şey. Çok hırpaladı artık başlarda memnundum ama şimdi değilim.

3.YLYS ile yurt dışında eğitim görüp geri gelip MTA Bakanlıklar ve Üniversitelerde çalışmak (şartlar: GABNO>2,50 ALES>70 ve mülakattan geçer puan almanız) 
bunu denemedim ama deneyebilirim. 

4. Bir tanıdığınız vasıtası ile Özel sektörde ya da yarı özel şirketlerde iş bulup çalışmak

hangisini seçerseniz seçin eğer kendi işinizi de yapsanız herhangi bir kurumda çalışıyor da olsanız meslek öyle bir meslek ki yaptığınız iş belli prosedürleri takip ediyor olmak

jeoteknik laboratuvarındaysanız belirli prosedürlere göre deneyleri yapar raporlarsınız.

mudlogger iseniz belirli kriterlere göre numune alır belirli kriterlere göre değerlendirdikten sonra rapor yazarsınız. 

yüksek lisans yapıyorsanız hocanızdan ayrı yayın yapamazsınız ve uymanız gereken daha çok kurallar vardır. 

okulda araştırma görevlisi iseniz hem danışman hocanıza karşı hem bölüm başkanınıza karşı sorumluluklarınız varken öğrencilere karşı ayrı bir sorumluluğunuz olmak zorundadır.

yani uymanız gereken belirli kurallar bütünü vardır. Kendi işinizi yapıyorsanız su arama işindeyseniz jeofizikçi olmadan olmaz mesela..

Bi kaç gündür ne yapmam gerektiği hakkında düşünüp duruyorum..

jeolojiyi yaptığım zaman insanlar beni parmakla göstermeli yani ya jeotermal ya petrol sektöründe olacağım diye kendi kendime söz verdim jeokimyacı olmak istiyorum. Yapmak istediklerimi gerçekleştirebilmek için sermayeye ihtiyacım var ve şimdilik bende yok. İleride para yaptıktan sonra bu işlere girmeye karar verdim. 

Kısacası bu mesleği yapabilmek için günümüzde 
1- para

2- tanıdık

olmadan sıfırdan başlayamıyorsunuz o yüzden jeoloji insana bir bakış açısı kazandırır deyip geçmeniz lazım yani ben böyle düşünüyorum agari ücretle zemin firmalarında inşaat mühendisinden/patrondan papara yemek de bir tercihtir ama ben tercihimi petrol kulesinde sondaj mühendisinin altında olmaktan yana kullanırdım.. bu da bir tercihtir. (Kardinal külahı görmektense Türk sarığını yeğleriz :D)

Dünyada jeoloji nereye gidiyor diye bakmak isterseniz eğer..

Kendinize bir linkedin hesabı açıp büyük petrol/jeotermal şirketlerini ve bu işlerle ilgilenen yabancıları ekleyin(Amerikalı, İranlı, Meksikalı,Endonezyalı,Avrupalı,Rus ve Çinli şirketleri hocaları ve şirketlerde çalışanları takibe alın)

Artık kuyu loglarını yapay zeka ile çözümlüyorlar yani log kuyudan çıkar çıkmaz jeofizikçiye gitmeden yorumlanıyor(logu elektrik mühendisleri ile fizik mühendisleri alıyor bu arada)

Büyük şirketler fishing ve Eor teknolojileri geliştiriyor

Uzaktan algılama daha çok önemseniyor.. 

Jeotermal/Lityum ilişkisi üzerinde duruluyor. Lityum zenginleştirme ile ilgili her hafta en az bir makale görebilirsiniz.. 

hindistanlılar içme suyu kalitesi ve su kimyası üzerine çalışıyor.

 

Türkiyede ise sadece hantal üniversite sistemi içerisinde hocalar bişeyler yapmaya çalışıyor Celal Şengör’den de çalışkanını görmedim. 

O yüzden şu ekonomik durumda zaten özel şirketler eleman alımı yapmıyor devlete oraya buraya girmek de zorlaştı iyice ne yapayım ne edeyim derken Bilgisayar Mühendisliği okumaya karar verdim 

Çünkü ister tabletten ister bilgisayardan ister telefondan nereden olursa olsun 

aklını kullanabildiğin sürece kendi işini yaparak geçinebilirsin eğer yazılımda iyiysen ve ufkun açıksa 

çünkü jeolojide hitap ettiğin kesim parası olan godamanlarken bilgisayar mühendisi olup bir uygulama ile karı kız peşinde koşanlar üzerinden para kazanabilirsin 

herkesin kullanabileceği bişey yapabilirsin ve bunda sınır yok 

e ticaret sistemi geliştirebilirsin 

android ios uygulama yazabilirsin 

web tasarım yapabilirsin 

freelance/home office çalışabilirsin 

eğer yanında jeoloji mühendisliği okumuşsan jeoloji mühendislerini hedef kitle(müşterin) yapacak bir yazılım yapabilirsin…

donanım bilgin varsa jeoloji mühendislerine bir alet geliştirebilirsin 

ve bunları sadece evden yapabilirsin illa ki tabela takılı bi dükkana gerek yok. basit usül ile vergini öder rahatına bakarsın

Bilgisayar mühendisi de olmam lazım yani.. bilmiyorum onlarca mezun işsiz jeolog neler ile meşgul ama benim jeolojideki hayallerimi gerçekleştirebilmemin yolu bilgisayar mühendisi olmamdan geçiyor. 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.