Jeolojiden Çıkıyorum..

Bu hemen olmayacak.. zaman alacak ama bildiğim tek bişey var ki öldüğümde mezarım Türkiye’de olmayacak.

Jeoloji mühendisliği çok güzel bir meslek ama bana uygun değilmiş. bunu farklı şekillerde tecrübe ettikten sonra anladım.

Neler yaptım:

Lityumun aranmasının uzaktan algılamada konseptini ortaya koydum;  Joana Cardoso-Fernandes metodolojisini geliştirdim Türkiye’ye uyarladım.

Petrol/Hidrokarbon aramada düşük maliyetli yöntemleri kombinledim tez yazdım

Jeotermal ile ilgili şeyler vardı ama yapmayacağım.

Jeomodeli kurdum: sadece sosyal medyada etkin piyasaya giremedi.

Neler Yapamadım:

Proje yapamadım mesela. Kosgeb-Kalkınma Ajanslarının Madencilik/Jeoloji gibi projelere destekleri yok. Olsaydı ne yapardım

Şu zamanda su kıtlığına giriş yapıyoruz. Buna bir çözüm olarak yeraltı barajları kurmak yerine, basınçlı akiferleri piyezometrik seviyede tutarak artezyen kuyuların sürekli çalışmasını sağlamaya çalışırdım. bunun farklı yöntemleri var ve hepsini entegre bir şekilde kullanarak herhangi bir ilde su meselesini çözebilirdim.

Lityumun aranmasına yönelik uzaktan algılamadan sonra param olsaydı eğer gerekli donanımları alıp farklı yerlerde yeni sahalar keşfedebilirdim.

Petrol ile ilgili kuyu jeolojisinin yapay zeka ile oluşturulup, sismik beklenir kesitler+stratigrafik kesitler+ önceki kuyu raporları ile karşılaştırılarak en güvenli ve tutarlı metodun belirlenmesi gibi bişey düşünmüştüm. olmadı.

Jeotermal bularak memleketimde sera tarımı yapılmasını çok isterdim. Bunu Niğde’de başlatan ilk Niğdeli ben olmak isterdim.

 

Sonuç

Sonuç olarak jeoloji ile ilgili ne düşünürsem düşüneyim olmuyor. olmasına gerek var mı ? aslında düşününce ülkenin ihtiyacı var ama olması için zemin yok..  Nasıl desem bilemiyorum. Ben memur çocuğuyum jeoloji sektöründen iyi yerlerde olan tanıdığım yok.. Türkiye’de bişeyler yapabilmeniz için birilerin size destek çıkması lazım sonuna kadar. Mesela Annem jeolog babam jeofizikçi olsa bi de şirketleri olsa ben o şirketi alır uçururdum. çok farklı olurdu yani. Bi de sektörde iş alabilmek için birilerine taviz vermeniz gerekiyor artık tam olarak nasıl oluyor bilmiyorum ama bu “paslaşma” denilen olayın olması gerekiyor. Kendime baktığım zaman sadece bilgisayar başından uzaktan algılama yapabilen bir jeologum altımda arabam yok jipim yok araziye çıkmam gerekiyor masraf artı pusulam yok. Bu masrafı karşılayacak gücüm yok. Hadi uzaktan algılama ile iş yap da kazan desen uzaktan algılamasını yaptıktan sonra saha jeolojisi için teklif veriyorsun kabul etmiyor müşteri.. Yani bi de işe ilk girişin olduğunda referans sayılabilecek iş yapmadığın için gelecek müşteri de gelmiyor. mesela her sektörde maden/petrol/jeotermal bir iş yapabilsem sektörde adım duyulur işler yavaştan gelmeye başlardı. yani tanınır olurdum.. o da yok.

Jeoloji mezunuysanız eğer ya bi şirkette emir kulu olacaksınız ya da devlette memur olacaksınız. Kendi işinizi kolay kolay yapamıyorsunuz. Bunu yaşayarak gördüm.

Kendi işlerini yapanların hepsi bi yerlerden emekli olmuş danışmanlık yapanlar.

Benim öyle bir imkanım yok.

Milletle geçinmek zorunda değilim. Mesela rezervuara 300 metre önceden girdiğini görürsün ama rapora yazmaman gerekiyormuş..

Daha bunun gibi neler vardır meslekte kim bilir.

E ne olacak??

O kadar makale yazmaya çalıştım bana göre değilmiş. beceremediğimden değil. karşılık alamıyorum. proje yapsan yapamıyorsun. freelance takılsan iş gelmiyor. e nası geçinecez ? demek ki jeoloji ile geçinilmiyormuş bu ülkede. Yurt dışında yıllık 100 bin dolar kazanılan meslekte bu ülkede para kazanamıyorsun. Bunun da siyasi sebepleri var ama girmek istemiyorum. En basitinden Jeoloji Mühendisleri Odasının mesleğe ve meslektaşlara sahip çıkması gerekirdi. Odaya bakıyosun marjinallere teslim edilmiş ve bu devlet eliyle yapılmış ki devlet buna göz yumuyor. En ufak çözüm-açılım sürecinde protesto-eylemler gibi şeylere katılacak olanlar / DHKPC-MLKP – HDP tarzı örgütlerle iş tutacak olanların başında JMO geliyor. Ve bunu MİT, Emniyet görüyor bile bile bu insanların bu tarz yerlerde yuvalanmasına devlet izin veriyor. Mesela JMO nereye bağlı? TÜRK MİMAR MÜHENDİSLER ODALARI BİRLİĞİ’ne bağlı. Hah işte jmo TÜRK Jeologlarını temsil etmiyor. Gereksiz işlerle oyalanıyorlar. Bunu biz görüyoruz, Prof hocalar görüyor hadi bizim titrimiz yok ama Proflar da bişey diyemiyor ki zaten devlet göz yummuş. Şu an twitter a baktığınız zaman jeoloji mühendislerinin hak arayan patates çiftçisinden farkı yok aynı köylü çiftçi gibi twitterdan kadro alabilmek için yakarıyorlar. Jeolojinin geldiği getirildiği durum bu.

Benim de kendime yol çizmem gerekiyor yaşım olmuş otuz. belki güzel bi kız bulur da evlenirsem ev geçindirmem gerekecek.. bunu jeoloji ile yapamayacağıma göre başka alanlara yönelmem gerekiyor.

Yurt dışına uzaktan algılama doktorasına başvurdum eğer kabul olursa gider bi 3-4 sene daha öğrenci gibi takılırım. gidersem de geri gelmemek için uğraşırım çünkü burada ekmek yok yani Allah bana burada jeoloji/uzaktan algılama/maden vs işlerinde rızık yazmamış o belli.

Ha doktora başvurum kabul olmazsa üniversite sınavına yeniden girecem bu sefer yeraltından ziyade bilgisayar/yazılım mühendisliği gibi bölümleri düşünüyorum. Çünkü neden? eğer bilgisayar mühendisi olsaydım ve C# veya Python ı sular seller gibi bilseydim evde oturduğum yerden program yazar, şahıs şirketi kurup internet üzerinden yazdığım programları pazarlardım. Özel sektörde bağımsız iş yapabileceğiniz tek meslek malesef bilgisayar mühendisliği. Biraz da ingilizce bilirsen sadece türkiye’ye iş yapmaz tüm dünyaya iş yaparsın. android kodlama bilirsen oyun yapar satarsın ne bileyim herşeye yönelik iş yaparsın kendi başına. fiyatı da sen belirlersin müşteri sana muhtaç oldukça istediğin fiyattan programını satarsın.

Velhasılı kelam; Üniversite sınavına çalışmam gerekiyor. Sorulara baktım sanki bizim zamanımızdakinden daha kolaylaştırılmış gibi geldi. Çok büyük yerlere de hayal kurmuyorum. sakin bi şehirde kafamı dinleyerek okumayı düşünüyorum zaten internet oldukça herşey elinin altında oluyor. Bilgisayar mühendisliği ile jeolojiyi birleştiririm belki ileride ne bileyim. kendimce bişeyler üretmeye çalışırım. at denize gitsin. hayat devam ediyor. ve bildiğim bişey var ki öldüğüm zaman mezarım Türkiye’de olmayacak. belki krematoryumda yakın beni diye vasiyet ederim bilmiyorum. Bu ülkede yaşamak zor. Eğer ben fetöcü bir aileden gelseydim fetö dersanelerine gidip soruları alarak askeri lise/harp okuluna gitseydim 15 temmuzdan sonra da boğaziçi mülkiye gibi yerlerde okurdum 😀 ya da ne bileyim soru çalarak sınava girseydim şimdi doktordum.  Jeolojide muhattap olduğunuz insan profili ile bilgisayar mühendisliğinde muhatap olduğunuz müşteri profili çok farklı bi de o var..

hayat geçiyor. bari çıkmış sorulara çalışayım ben.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir