Jeolojide İş Bulma ve İşe Girme Üzerine

Bi kere yaptığınız iş çok sosyal bir iş yani insanlarla iyi anlaşmak zorundasınız. Nasıl yapabilirsiniz bilmiyorum olur mu onu da bilmiyorum ama bunu becermeniz gerekiyor.

Öğrenciyken kendinizi göstermeniz gerekiyor.

1-JMO da takılabilirsiniz

2-MJD, UJD gibi derneklerde takılabilirsiniz

Buralarda takılarak şirket sahipleriyle ya da potansiyel olarak sizi işe sokabilecek kişilerle tanışır ve aktivitelere katılırsınız.

3-Hocalarınızla aranızın iyi olması

Bitirme hocanızın dışında da bi kaç hocayla aranız iyi olsun

4-Sınıf arkadaşlarınızla aranızın iyi olması

İnsanlar genelde tanıdıkları ile iş yapmayı ister hele sınıf arkadaşıysanız arkadaşınız sizi işe aldırabilir ya da bi şirketten bi şirkete geçmenizi sağlayabilir

5-Mesleği yaparken tanıştığınız, az görüştüğüz insanlar

İnsanlar genelde az tanıdıklarına daha çok güvenir.. Bi yerde tanıştığınız insana ben şu şirkette şu işi yapıyorum dediğinizde o insan yine o işi yapan başka bir şirkete sizi önerebilir.

Türkiye’de durum

1-JMO

JMO’da hacettepe lobisi hakimdir eğer jmoya bir hacettepeli öğrenci olarak gider ve orada aktif olarak takılırsanız bi yerlere gelme ihtimaliniz çok yüksek.

2-MJD

Maden jeologları derneği genelde odtü itü mezunu uzun yıllar yabancı şirketlerde çalışmış yurt içine ve yurt dışına danışmanlık veren türkiyede de seçkin projelerde çalışan dinozor mühendislerden oluşuyor. Burada neler dönüyor bilmiyorum ama mesleğin entelleri burada takılıyor, JMO yu bildiğim kadar burayı bilmiyorum sitesine girip baktığınız zaman sağlam eğitimler verdiğini hatta JMO’dan daha efektif eğitim konuları olduğunu görürsünüz

3-UJD

Uluslararası Jeoloji Mühendisleri Derneğinde ise sektörde tutunmaya çalışan büroların sahipleri, MTA çalışanları ve bu bürolardaki çalışanlar var. Önceden güzel eğitim yapmışlar. Çok ucuza micromine eğitimleri vermişler. Dernek içerisinde devlet memurları, doktoralı dinozor adayı jeologlar var mezun profili ise hemen hemen her okuldan mezunlar var burada. İnsanlar samimi. Dernek şu an aktif değil gibi etkinliklere pek katılan yok.

Network oluşturmanız lazım bunun için yapmanız gerekenler

1-Fuarlar: Madentek fuarı mermer fuarı gibi fuarlara gidip takılmanız insanlarla tanışmanız sohbet etmeniz lazım

3-Sempozyumlar: Jeolojinin teknolojisini akademisyenler üretir, metodolojisini sektördekiler uygular ama metodu kuran kurgulayan hocalardır. Sempozyuma katılarak yeni yapılan çalışmaları dinleyebilirsiniz, dinlerken lan şunun şurasını da şöyle mi yapsak diyebilirsiniz. sigara molalarında hocalarla sohbet edebilirsiniz. Ben mesela 1. sınıftayken Niğde Üniversitesinde Kil Sempozyumuna katılmıştım. Orada TPAOlu bi mühendisle tanışmıştım Bir de Türkiyenin en baba mineraloji kitabını yazan Prof. Mefail Yeniyol ile aynı masada yemek yemiştim hala inanamıyorum…

İŞE GİRME SÜRECİ

Yeni mezunlara üstenci bakarlar işe girmeniz zordur. Özel sektör için konuşuyorum yukarıdaki okuduklarınızın hepsi sizin işe girmenizin sebebi olabilir. Çünkü özel sektörde işe girmeniz için hem sizi hem de şirketten birilerini tanıyan birisinin sizi şirkete önermesi gerekir. Yani yukarıda yazdığım yerdeki tipitiplerle aranızı iyi tutmanız gerekecek. Networkün devamlılığını sağlamanız lazım. En basitinden bu insanlara bayramda mesaj göndermek arada sırada hal hatır sormak bi cafede çay içmek sizin için olumlu olur.  Ve şunu unutmayın. Maden şirketleri için konuşuyorum taşeron şirketleri boşverin kendi sahasını işleten şirketler yeni mezunu aldığında robotlaştırmak için alır yani ne sahası işletiyosa ya da arama yapıyosa siz o madenin uzmanı olursunuz. Birden çok madeni bilmek için şirket değiştirmeniz ya da şirketinizin farklı maden sahaları olması gerek. Ve her zaman derler ki işte şirket seni işe alıyor ve sana aslında yatırım yapıyor ve senin masraflarını karşılıyor ilk girişte düşük maaş alman normal bi kaç sene dişini sık vs vs derler. Ya tecrübeli mühendis olsaydı ne olacaktı? mesela tecrübeliye duster verirken tecrübesize duster mı verecekti? tecrübeliye yemek verirken tecrübesize kebap menü mü verecekti ?

Hayır aslında tecrübeliye yapılan masraf ile tecrübesize yapılan masraf her zaman aynıdır. Çünkü lojistik masraf değişmez. Düşünsene bi sahada çalışacaksın. oraya yakın otel bulman lazım o otelde tüm personel kalacak yine aynı otel masrafı olacak personelin arazi aracı bunun benzini yediği yemek bu masraflar tecrübeli için de tecrübesiz için de sabittir ve aynıdır.

Ha tecrübesizin çaylaklık handikapı vardır o ayrı.

Ama maden şirketleri sizi sülalenizle birlikte satın alacak paraya sahiptir. Yani sizin sadece işi yapmanız beklenir iyi ya da kötü yaptın hiç önemli değil sadece yap ve geç.

1-2 çaylaklık olayı atlatırsın önemli değil bunu sübvanse ederler. Bir de proje esnasında bazı şeyler vardır mesela bi yola girdin mi onu olumlu ya da olumsuz bitirmen gerekir bu şirketler için geçerli. Proje esnasında gidişat bozulursa diye yedekte diğer adayları tutarlar eğer bunu yapmazlarsa iş aksar.

Jeoloji sosyal-mekanik bir meslektir sahaya gitmek veri toplamak veri değerlendirmek görselleştirmek raporlamak sunmak bunların hepsi ayrı yapılır. mekaniktir çünkü sondaj takip edersin sahada çalışırsın numune toplarsın hep aynı şeyleri tekrarlayan monoton şeyler yapar biriktirir bunları işler değerlendirirsin sosyaldir çünkü meslektaşınla sondajcınla sondaj işçinle sahada kılavuzunla otelde otelciyle etkileşimdesin merkeze rapor vermen gerekir günlük aylık vs insanlarla iletişim halindesin.

Aslında düşündüğün zaman çok çetrefilli bir meslek ve maaşı olması gerekenden az. Burada Principle Geologistlerin kazandığı maaşı Şilide düz amele jeologlar kazanıyor.. ABD Avrupa vs yerlerde sokaktaki adama jeologum dediğin zaman adam sana ilah gözüyle bakıyor 😀 ve güzel paralar kazanıyorlar. Burada olmanın kaderi bu arkadaşlar. Mesleğin dinozorları her zaman çok kazanır. Ortaklıkları vardır uyurken de para kazanırlar..

TÜRKİYE’DE BENİM GÖREBİLDİĞİM KADARIYLA SERBEST PİYASA

Zemin etütçüleri es geçiyorum tam hakim değilim jeoloji yaptıklarına inanmıyorum inşaat mühendisinin getir götürünü yapıyolar o yüzden değerlendirme dışı ama büyük bir sektör sonuçta para kazanılıyor. Ve Gelecekteki İstanbul Depreminde yaptıkları işi göreceğiz..

Eğer serbest olarak çalışacaksanız networkünüzün yukarıdakinden daha fazla olması gerekiyor. İş almanız iş bitirmeniz gerekli ekipmanlarınızın olması gerekiyor. Benim gibi dımdızlak dalarsanız hiç bi bok olamazsınız 😀 Tutunmaya çalışırken göte girer masraflar. Bi de güven vermeniz gerekiyor. Para güven ile kazanılıyor. İstikrarlı bir kişiliğiniz olmalı. Belirli bir siyasi görüşte dikine gitmeniz o siyasi mecradan size iş gelmesine sebep olabilir. Mesela ülkücüler ülkücülerle, solcular solcularla iş yapar Akpli çakma cemaatçiler genelde kendi aralarında iş yaparken diğerlerini taşere eder ama bu ettikleri genelde yakın görüşte olanlardır. Kısır döngü var bi tane iş yapmanız için iş bitirmeniz lazım iş bitirmeniz için de iş yapmanız lazım. Bi tane daha kısır döngü var iş yapman için yatırım yapman lazım yatırım yapman için iş yapman lazım. Bi tane daha kısır döngü var işe girmen için tecrübeli olman lazım tecrübeli olman için iş yapman lazım 😀 bu döngüleri aşmak için size referans olacak kişiler gerekli. Olmadığı için sistemin dışındasınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.