itirazım var

iki konu takılıyor kafama. birincisi seçimler. seçimlerin adil yapılması lazım.

herkes oy kullanabilmeli ancak herkesin oyu eşit olmamalı. yani insanlar kanunlar önünde eşit ancak sandık önünde eşit olmamalı.

yani 10 yıl tecrübeli bir çoban ile 5 yıl tecrübeli petrol mühendisinin oyu aynı olmamalı. ya da 1 öğretmen ile bir fizikçinin oyu aynı olmamalı. yanında beyaz ve mavi yakalı personel çalıştıran fabrikatör ile mobilyacının oyu aynı olmamalı.

vatandaşlık puanı denen bişey olmalı. insanlar vasıflarına göre puanlandırılmalı ve attıkları oy puan olarak partilere gitmeli.

bunun için vatandaş planlama teşkilatı gibi bir teşkilat kurulmalı. mesela devlet iş gücü için çocuk yapılmasını talep eder halktan. en basitinden bir ev hanımının kaç çocuğu var kaç yıl evli hani bunun gibi şeyler zaman aldıkça artar ve puan olarak yansır.

ne bileyim bi 10 yıl tecrübeli balıkçı ile 10 yıl tecrübeli kuruyemişçinin oyu aynı olmalı. biri sezonluk çalışıyor vardiyalı diğeri hergün çalışıyor al sat yapıyor.

yani mesleğin zorluğu da puan olarak yansımalı. yeraltı madencileri en yüksek puanları almalı 10 yıl tecrübeli çoban ile çömez kaymakamın oyu bir olmalı.

vatandaşlık planlama teşkilatı insanların vasıflarına göre puanlamayı yapmalı

bu olursa ne olur. hiç sabıkasız yaşlı amcalar teyzeler çok yüksek puan ile seçimleri belirleyebilir ancak bunun önüne geçilecek bişey de düşünülebilir yani vatandaş planlama teşkilatı insanları puanlarken sonuçları da düşünmelidir.

böylece seçimler daha adil olur. bir de seçimler artık online sistemde yapılmalı.

cep telefonundan oy verebilmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.