İngilizce Deyince..

İngilizce deyince farklı bakış açılarından farklı insanlar farklı şeyler anlıyor. Mesela İlkokul öğrencisi hocası eğlenceli anlatıyorsa dersi onun için ingilizce güzel bir ders ama sadece geçer not almak için bir ders. lisede dil bölümündeki öğrencinin hayallerini kurduğu mesleği yapabilmesi için atlatması gereken dayı denilecek bir ders.. Üniversitede hazırlık okuyan için bölüme bi an önce atlamak için sadece geçmen gereken bişey zaten hazırlık laylaylom geçiyor. Bölümde ise zaten hazırlıkta gördüğün ingilzce bu sefer az kredili ders olarak karşına çıkıyor “cc falan alıp geçeyim ne uğraşacam hacı” deyip geçiyorsun.. Mezun olduğun zaman ingilizce neymiş anlıyorsun..
Önem vermediğin kimine basit gelen kimine işkence gelen ingilizce bu sefer işe girerken karşına çıkıyor. Şirketler ingilizce bilen eleman istiyor sen de biliyorum demek zorunda kalıyorsun. bilmiyorsan da ispatlamak zorundasın ki bunu YDS YÖKDİL TOEFL IELTS gibi sınavlarla yapmak zorundasın İngilizce bilginizi kanıtlamak için bu sınavlardan farklı puan ttürlerine göre puanınızı almanız gerekiyor. Biri ya da bi kaç tanesi olabilir.

Türkiyede Yüksek Lisans ya da Akademik kadro sevdalısıysanız YDS-YÖKDİL e girmeniz gerekiyor ve 55 gibi puan almanız lazım fakat açılacak kadrolarda listede sıralamaya girmeniz için 55 yeterli değil 70+ puan almanız gerekiyor. YDS tamamen genel ingilizce sınavıdır eski ingilizcede okuduğunu anlama soruları ve gramer sorularını çözersiniz sınav gramerle başlar ingilizce türkçe / türkçe ingilizce tercüme sorularının ardından türkçe mantığındaki paragraf sorularıyla biter. YÖKDİL de bunun aynısıdır. ancak farkı şudur Fen bilimleri, sosyal bilimler ve sağlık bilimleri diye 3 kısma ayrılır YDS mantığındaki soru tarzlarında sadece konular farklıdır eğer mühendis iseniz fen bilimlerinden girersiniz bildiğiniz terminolojiden sorular gelir ona göre YDS ye göre daha fazla puan alırsınız ama mantığı YDS ile aynıdır okuduğunu anlama sınavıdır.

Ben sınavları geçtim ülkede liseden mezun adam ingilizce konuşamıyor. Anadolu liselerinden mezun adamlar hiç beceremiyor ki ingilizce ağırlıklı okuldu bunlar.. Ama Bi İsveç, Finlandiya, Norveç, Rusya, İsrail gibi ülkelerde insanlar kendi dillerinin haricinde ingilizceyi zaten biliyorlar onun haricinde başka bi kaç dil daha biliyorlar. Burada insanlar okuduklarını anlamaya yönelik öğretime maruz bırakılıyor. en mükemmel şekilde cümle yazmayı öğrenirken derdini anlatacak cümleler ağızlardan çıkamıyor. O yüzden ben YÖKDİL’e bir kere girdikten sonra bi daha Türk eğitim sisteminden çıkan ingilizce sınavlarına girmeme kararı aldım. çünkü sadece ezberlemen gereken bilgiden sorumlusun o sınavlarda.. dilden sorumlu değilsin eğer ezberin iyiyse ve günündeysen sınavdan yüksek alırsın işini görürsün fakat ben ezber işine gelemem..

TOEFL ve IELTS daha mantıklı çünkü dili bilip bilmediğinizi ancak bu sınavlarla görürsünüz YÖKDİL ve YDS de ezberlediğiniz kelimeleri sadece aklınızda tutmanız gerekirken bu iki sınavda yds ve yökdilin aksine kelimelerin söylenişinden ve cümle içinde kullanışından sorumlusunuz.

bu iki sınav, okuma, yazma, dinleme ve konuşma kısımlarından oluşuyor okuma kısmında büyük bir paragrafta verilen kelimelerin eş anlamlılarından ya da paragrafta anlatılan konudan mesulsünüz. yazma kısmında size verilen bir konu hakkında essay ya da bir iki sayfalık yazı yazmanız gerekiyor. listeningde ise dinleme parçasında geçen konu hakkında önünüzdeki kağıttaki soruları cevaplıyorsunuz. speaking kısmında karşınızdaki kişi ile belirli bir konu üzerinden sohbet ediyorsunuz. yani bu sınavlarda dili nasıl kullandığınızı ölçüyorlar ve tüm dünya çapında geçerli sınavlar. Mesela IELTS den 6,5 alırsanız ABD Avrupa iskandinavya ve diğer tüm okullara öğrenci olarak başvurabilirsiniz aynı şekilde TOEFL’dan 75 almanız durumunda da bu geçerli. kısacası yds yökdilden 70-80 alan adam ingilzceyi bilen adam değildir ingilzceyi sadece kuran hatmeder gibi ezberleyen vatandaştır. götürün marmarise ingilizlerle sohbet bile edemez.. Ancak toefl dan 80 almış biri dünya vatandaşıdır. elinde kapı gibi vizesi vardır. ve açıp bakarsanız sorulara bizim sınavlardan daha kolay olduğunu göreceksiniz. en azından üniversitede hazırlık okuyanlar için zorlanmadan çalışılabilecek bir sınavdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir