İnanma Alışkanlığı – Bunun Sonuçları ve Eylem(Fiiliyat)

Ülkedeki insanlara baktığınız zaman, (ben bilgisayar başından bakabiliyorum) bu youtube daki röportajlardan takip edebildiğim kadarı ile ülkede 3 tip insan var.  Çok inançlı akpliler(buradaki inanç dini inanç değil, kendini adama noktasında bir inançtan bahsediyorum sorgulamadan-ya da ellerindeki tv imkanları ile ne kadar sorgulayacaklarına izin verilen insanlar [ yani adam o kadar ele geçirilmiş ki a haberi açıyor izliyor sonra CNN-Habertürkü açıyor onu izliyor ( yani adamın elindeki imkanlar bu olduğu için ne kadar sorgulasa da adam neyi sorgulayacağına izin verildiği kadar sorguladıktan sonra bir karara varıyor]  bi de bunun tam tersi olan insanlar var herşey berbat kafasında halk tv ve krt izleyenleri düşünün.. 3. insan tipi ise bu ikisinin arasındaki geçiç formu insanlar..

İlk iki uç üyedeki insan tipini biliyorsunuz her ikisinin de özellikleri var ve kendi içinde değişiyor.. Ben bu sefer birinci tip insan tipinden bahsedicem.

Bu insanlar ister dini açıdan inançlı olsun ister bir liderin peşinden giden insanlar olsun hiç farketmez..

Bu insanlar inançlı oldukları için inanmaya alışmış insanlar. verdikleri kararlar mantıktan öte kendi dünyalarındaki inanç değerlerine uyduğu kadar mantıklı.

Ve inanmanın getirdiği davranışsal alışkanlıklar var diye düşünüyorum..

Yani bu tip insanlar kendi inanç evrenlerinde hayatlarını sürdürürken

ister istemez belirli standar şeyleri her zaman random olarak yapıyorlar ve bunun farkında değiller.

aynısı diğer endmember daki tipler içerisin de geçerli

adam diyor ki işsizim açım ama allah canımı benden alsın ona versin diyor bu sadece inanç değil adanmışlık da gerektiriyor.. yani upper level bir inanç var adamın içerisinde bunu dini inanç ile karıştırmayın herkesin dini inancı var ama bu adam kendini adama seviyesinde inanıyor o kişiye

Demek istediğim şu;

tv kanalları belirli bir kesim insana hitap ediyor 1950 öncesi doğumlu internet kullanamayan tipler ve tv sayesinde bu insanların ne düşünmesi gerektiği rahatça kontrol altında tutulabiliyor adamda sadece bir fikir oluşturuluyor ve kanallar sayesinde bu oluşturulan fikir perçinleniyor. tv kanallarında kanalların değer verdiği önemli görülen tipler de dini-milliyetçi vs kaos teorileri üreterek konuşunca bu tipler bunlara inanıyor. kısacası doğru ile yanlışın ayrılmadığı, kirli bilgi ile kanalize ediliyor bu insanlar.. önemli olan sadece kanalize olmaları çünkü neye karşı nası tepki verecekleri, neyi nasıl düşünmeleri gerektiğini zaten tv izleye izleye ve kendi deneyimleriyle tv kanallarını ellerinde bulunduranların istediği şekilde biliyorlar..

düşünsenize iki tip insan da aslında zombi.

koyu akpli koyu chpli tipler aslında bildiğiniz zombi. çünkü sistemin zombilere ihtiyacı var..

seçimlerde akpnin tabanı belli ama kk sürekli ona buna yaranmaya çalışıyor yani akpninki kadar çok oy alamayacağını düşünüyor 😀

aradaki geçiş formları

geçiş formları yumuşak iyi partililer(eski ülkücü olmayan tipler) ile z kuşağı bence iyi partili insanların pek bir etkisi olmayacak seçime ama z kuşağı ve z kuşağı gibi düşünenler seçimi etkileyecek çünkü bu zırzoplar ne akpliler gibi düşünüyor ne de chpliler gibi düşünüyor..

nereden nereye geldik.

inanma eğilimi ve sürekli inanarak aslında insanlar daha önce de dediğim gibi bazı şeyleri farkında olmadan otomatik olarak yapıyor. bunu toplumu izleyen insanlar görüyor. mesela inançlı insanların kolayca dolandırıldığını görürsünüz bu en basit örnek. burada inançtan bahsim sadece din değil. milliyetçilik de bir inanç solculuk da sağcılık da yani kendini adayabileceğin ve adadıktan sonra onun gereklerini yerine getirdiğin herşey inanç. yani bir dine inanıp o dinin ibadetini yapmakla ülkü ocağında çay içmek, konferans vermek ne bileyim solcu arkadaşlarla toplanıp ülke kurtarmak parka giymek yani o şeyin bir parçası olduğunu göstermek inanç ya da para kazanma hevesi ile coin oynamak da bir inanç hepsinin tek olayı şu;

işin sonunda daha iyiye varacağının olmasını istemek.. aç abi bunu

öldükten sonra cennette hurilerle grup seks yapmak istemek

öldükten sonra cehenneme girmek istememek

oy verdikten sonra oy verdiğin partinin kazanmasını istemek

daha çok para kazanmak için coin oynamak al sat vs yapmak

amaca ulaşmak için eylem yaparak (yatırımda bulunarak) kendini garantiye almış olmanın verdiği rahatlık (İbadet yapmak-adak adamak ve kurban kesmek: dindeki karşılığı)

anlatabildim mi

bunu herşeye uyarlayabilirsiniz.

inançlı insanlar çok alakasız şeylere inandırılarak kullanışlı hale getirilirler 😀 bu hem bitcoinciler hem de çiftlikbançılar hem de fetöcüler için geçerli bunları ülkecek yaşadık. sırada kimler var yaşayarak göreceğiz

ama akpliler ve chplilerin her ikisi de bir gün patlayacak önce hangisi patlar bilemem.

Bi de şu sonuç çıkıyor inançlı olmak kendini adamak ne kadar doğru?

50 senelik ülkücü birini düşünün kar lastiğinden farkı yok artık getirildiği durum bu.. ömrünü adamışın bişeyler için iktidar bile olmaya teşebbüs edecek durumda değilsin.. ne kadar acı.. aynısı solcular için de geçerli Atatürkçüyüm diye geçinirken dersim isyankarları ile helalleşeceğim diyen adamın arkasından gidiyosun bu da acı

15 yıl içerisinde bir nesil yok olacak türkiyede belki o zaman rahatlarız ama başka sorunlar da çıkacak gibi görünüyor.

ben bu bahsettiğim şeyi inanç olarak tanımladım ama belki bunun adı başka bişeydir ortak olarak bu tipteki insanların yaptığı şey inanmak olduğu için inanç dedim..

inanmak ne kadar doğruya çıkıyor ? soruyorum o zaman bu tarif ettiğim inanç içerisinde olmak ve bunu hayatında uygulamak ne kadar doğru?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir