YERBİLİMLERİ İÇİN YAZILIM GELİŞTİRME HAKKINDA ?

Yazılım sektörü ne halde bilmiyorum, yerbilimlerinde yabancı üretim paket programlar kullanılıyor ama bunu biliyorum. Binlerce dolar karşılığında lisanslı halde kullanılan programlarla işler yürütülüyor veriler yorumlanıyor modellemeler yapılıyor. Türkiye’nin enerji ve hammadde üretiminde bir yerlere gelebilmesi için maliyeti de düşünmesi gerekir, bu benim kendi fikrim.

computer code ile ilgili görsel sonucu

En basit bir programa bile bir kaç yüz dolar lisans için para ödeyip işler yürütülüyor. Peki biz bunu yapamaz mıyız ? Aklımda bişeyler var ve yaparız gibi geliyor. Ancak hem yazılım hem de yerbilimlerinden anlayan insanların bu iş içerisinde olması gerekiyor.

Bence yapabiliriz neden yapamayalım ki ? kendi araştırma şirketimi kurmam lazım. Bunun için de bana para lazım çünkü şirkette çalıştıracağım yazılımcılara mühendislere maaşlarını vermem gerekiyor. Para için de kendi temel ihtiyaçlarımdan fazlasını karşılayacak bir gelirle işe girmem ve bu şirketin masraflarını uzun vadede karşılayabilecek birikim yapmam gerekir ki bu da neredeyse minimum 5-10 yıl piyasada çalışmam anlamına geliyor.

Aklımda bi sürü şey var gerçekleştirmem şimdilik mümkün değil.. Eğer bir gün yapabilirsem tüm zemin işlerinde çalışan jeoloji mühendislerinin eli güçlenecek

petrol aramaları için hydropet daha da gelişmiş hale gelip özel şirketlere danışmanlık yapabileceğim.. bi sürü şeyler

Bizim inanç inat ve çalışmaya ihtiyacımız var, hem ülke olarak hem de vatandaş olarak.

fay kontrollü petrol yataklarını yüzeyden tespit edebilen bir yazılımımız olsa ülkede açmadık kuyu bırakmayız.

jeotermal için ise zaten hali hazırda yapmaya çalıştığım bişeyler var onları geliştirebilirim ileride

iş mayışa geliyor. Bu ülkede paran yoksa kız vermezler maaşın iyi değilse aile kuramazsın benim gibi sefil insanlar da dışarı çıkacak yol parası yokken zihnisinir projelerinin fikirlerini üretir. Birgün farkına varılacağının umuduyla kendi kendine yalnız başına çalışmaya çalışır..

İlgili resim

kısacası üzerine düşünülmeyece şekilde yabancıların kullandığı teknolojiyi üretebiliriz. Ülke olarak kapasitemiz var ancak ne yukarıdakiler bundan razı ne de sektörde çalışanların gönlü buna razı.

5-10 yıl sonra bu yazı birilerinin yüzüne çarpılacak.

bişeyler ürettiğin halde insanlığa hizmet edebildiğin zaman vatana millete işlerin kolaylaşmasını sağlayacak bişey yaptığın zaman ölsen de arkandan birileri senden için iyi konuşur. Bedenen yaşamazsın ama ürettiklerin geliştirilir geliştirdiklerinden faydalanan insanlardan hayır duası alırsın.

Zaman mekan ve olaylardan oluşan bir fonksiyonda tek sabit olan parametre zaman. Olay ve mekan değişken ise yukarıdaki yazdıklarımın oluşması için belkide tek değişmesi gereken şey olayların doğru yerde olmasıdır…

Fikir proje çok, imkan, para yok. Allah büyük, Allah kerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir