FOTOJEOLOJİ İLE UZAKTAN ALGILAMANIN FARKI

Aslında çok basit ama ikisi de hayat kurtarabilir.

Fotojeolojide reflektans olayı yoktur yani formasyonları oluşturan kayaçların ne olduğunu anlayabilmek için fotoğrafla oynayamazsınız. Fakat uzaktan algılamada reflektans verisi işlediğiniz için jeolojik birimlerin ne olduğunu anlamak için çeşitli teknikler kullanabilirsiniz.

Multispektral bilimsel görüntülerde fayları gözle seçemeyebilirsiniz ama detaylı bir hava fotoğrafından olası çizgisellikleri gözünüzle çıkarabilirsiniz.

Multispektral verilerde çizgisellik tespiti ayrı bir konu ancak yapılabilecek birşey

Fotojeolojide fotoğrafta kayaçların formasyonların dokularına göre tahminde bulunabilrsiniz. Eğer elinizde oranın yeterli ölçekte jeoloji haritası varsa fotojeoloji ile formasyonları yüksek doğrulukla seçebilirsiniz.

Uzaktan algılamada çeşitli teknikleri kullanarak formasyonları çeşitli renklere ayırdıktan sonra jeoloji haritası ile deneştirerek kesin olarak formasyonları ortaya çıkarabilirsiniz.

Asidik ya da ofiyolitik ortamdaki kayaçları uzaktan algılama ile belirleyebilmek çok kolay. Fotojeoloji ile nasıldır bilmiyorum.

Kısacası güzel bir jeoloji haritası çizmek istiyorsanız yeterli ölçekte jeoloji paftası ile hava fotoğrafı iş görür ama uzaktan algılama ile dahasını yaparsınız

Mesela,

Bir masifin içerisinde metamorfik kayalardaki amfibolleri ortaya koyabilirsiniz ya da Masifin magmatik kısmındaki granitleri ve granitlerin içerisindeki kuvars biyotit feldspat gibi bileşenlerini ortaya koyabilirsiniz.

Ya da bir ofiyolitin içindeki ofiyolitik dizi elemanlarını haritaladıktan sonra krom olabilecek dünitleri jeolojik haritayla ortaya çıkarabilirsiniz. Ya da ofiyolitin içindeki manganez eğer kireçtaşı kontaklarında ya da ultrabaziklere bağlıysa yine çıkarabilirsiniz.

Uzaktan algılamada mineralojik tarama yapabilirsiniz.

Mesela bir granit ve çevresindeki killeşmeleri ortaya çıkarabilirsiniz

Ya da bir boksit sahasında lateritleri, lateritlerin içerisindeki boksitleri, boksitin tipini, boksit sahasındaki diğer kil minerallerini ortaya çıkarabilirsiniz.

Fotojeoloji benim eski sevgilim, uzaktan algılama ise ömürlük eşim diyebilirim 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir