Eşref Atabey hoca hakkında düşüncelerim

MTA da uzun yıllar çalışmış olabilir, Tıbbi jeolojinin kompetanı olabilir, madencilikle ilgili belirttiği görüşler bence taraflı ve yanlış. Galiba emekliliğin getirdiği bunalımla bişeyler üretme çabası peşinde heralde tam bilemiyorum emin değilim böyle olmaya da bilir.

Madencilik+Enerji üretimini baltalayacak tarafta görüş beyan etmesi

Bence bunu düzeltmesi gerekiyor. Çünkü Dünyanın hangi büyük ekonomisine bakarsanız bakın yüzyıllar boyu süregelen bir madencilik ve enerji üretimi ekolüne sahip şirketlerin payı olduğunu görüyoruz. Yani bu demektir ki, eğer büyük ekonomiye sahip ülkeler arasına girmek istiyorsanız öyle ya da böyle madencilik ve enerji şirketlerinizin sürekli çalışan sağlam şirketler olması gerekiyor. Büyük şirketlere baktığınız zaman hem mühendislik hem işletmecilik yapıyor. Yani çarkların dönmesi gerekiyor bir şekilde. Bu ister yenilenebilir enerji olsun ister kömür olsun ister hidrokarbon olsun ister metaller olsun ne olursa olsun bu işin bir döngüsü var. Eğer Elektrikli araba ya da rüzgar gülü üretecekseniz belirli madenleri çıkarmanız gerekiyor. En basitinden bakırı metal ya da kablo haline getirip piyasaya sürülebilir hale getirmeniz gerekiyor. Araba motoru üretecekseniz kömür ve demir üretmeniz ve bu kömür ve demiri en optimum seviyede işleyerek sağlam çelik üretmeniz gerekiyor. Araba jantı üretmek için krom üretmeniz gerekiyor. ne bileyim elektriksiz araba üretmek için benzin üretmeniz onun için petrol bulmanız gerekiyor. Evde hiçbişey yapmadan oturacaksanız kışın kombiyi açmanız gerekiyor. Elektronik her alet için o alette kullanılacak metali ya da yalıtkanı üretmeniz gerekiyor. Hamama gidecekseniz hamamın suyu ısıtması gerekiyor.

Gerekiyor da gerekiyor. Yani çarkların dönmesi lazım.

Galiba tıbbi jeoloji çok ağır bastığı için daha çok toplumcu olmaya meyletmiş kendisi fakat yaptığı şeylerin zararını görmek istemiyor. Göremiyor değil çünkü ben daha kıçı boklu jeolog olduğum halde bunları görüyorsam o da hayli hayli farkındadır olayın.

İşin içinde farklı şeyler var mıdır bilemiyorum. Çevrecilerin eline koz vermesine gerek yok sonuçta madencilikten de ekmek yiyen insanlar var ya da bu sektörde kendini ispatlamak için daha iyi şeyler yapmayı hedefleyen şirketler var. Yaptığı doğru değil.
En basitinden koltan madenlerinde çalıştırılan afrikalı çocuklar üzerinden bi yazı yazmış. dünyada 8 milyar insanın 5 milyarının cep telefonu olsa ve bu insanlar yılda sürekli belirli miktarda telefon değiştirseler gereken koltan miktarı hesaplanamayacak derecede büyük bir miktar. Bunun çocuk işçilere yaptırılması evet yanlış. Ama bir düzen kurulmuş ve o düzende gereken bu. Çok istiyosanız Kongoya demokrasiyi götürürsünüz. E tabi o da götürebilirseniz. Hadi götürdünüz diyelim sizin daha beterini yapmayacağınızı nereden bilelim. Herşeyin bir olağan akışı var dünyada. ve bu herşeyin içerisindeki bazı şeyleri değiştiremiyoruz, gücümüz yetmiyor kötü evet ama kabullenmek zorundayız çünkü gücümüz yetmiyor. Protesto etmeye götünüz yiyosa whatsappa instagrama girmezsiniz telefon almazsınız bu kadar basit.. Mesela egede rüzgar santrali ya da jeotermal ile ilgili de bir rapor yayınlamıştı bir gazetede.. bahanesi “göçmen kuşların rotasını bozuyor” gibi fok balıkları çok yalnız mealinde bişeydi.. o zaman okumuştum anlamlandıramamıştım. Bu işleri devletin kontrol etmesi gerekiyor çünkü elektrik üretmek için aldığımız doğalgazın yıllık fiyatını kaç milyon dolardır Allah bilir. indirgememiz lazım ülkecek. Bunu nasıl yapabiliriz egede daha çok jeotermal santral ve mümkün olduğunca rüzgar gülü + yeni gaz sahaları keşfederek yapabiliriz ve bu devlet politikası olmalı. Petrol şirketlerine demeli ki şu kadar rezervde sahayı şu kadar yıl içinde bulursan sana bonus. Jeotermal şirketlere demeli ki şu kapasitedeki santrali şu kadar sürede kurarsan sana bonus. Rüzgar şirketine demeli ki şu kadar kapasiteli tesisi şuraya kurarsan sana bonus. Çok mu zor ?? Ben devlet olsam bunu yapardım ve buna karşı olanların da karşısında olurdum. Çünkü Çine baktığınız zaman her yeni kurulan özel şirketin arkasında devlet var ve rahat rahat proje geliştirebiliyorlar.

Eskiden sömürgecilik 1. elden yapılırdı ama şimdi insanları kendi hemşerilerine sömürtüyorlar. Bunun en basit örneği taşeron sistemi mesela? haksız mıyım abi biri beni yanlışlasın. Bu düzen böyle olmuş neresini değiştirebiliyoruz şu anki durumda? Değiştirmen için eğer eline fırsat geçtiğinde değiştirmiyorsan ya da değiştirmemek için bahanen varsa sen de sömürüyosun ve bunu istiyosun demektir. Yanlış mıyım?

Bence bu fırsatın bizim elimize geçmesi için şartlar üzerinde değişikliği kendi lehimize yapacak şekilde sistemi etkilememiz lazım ki bu düzenin sömürgecileri bize hak versin ve zamanı gelince masaya yumruğumuzu koyalım. Şimdi değiştirememeye üzüldükçe olan bize olur. Yapılması gereken, durumu kabullenip yasalara uyarak insanlara gerekli değeri vererek hem kendimiz hem de devletimiz kazanacak şekilde hem de çalışanlarımız yüksek refehta yaşayacak şekilde devam etmek.. Yani önce kendimizden başlamamız gerekiyor yeni mezun inşaat mühendisine ev kirasından az maaş vermememiz gerekiyor anlatabildim mi? kendi mumumuz yansın diye başkasının mumunu söndürmememiz gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.