DEPREM İLE İLGİLİ SÖYLEYECEKLERİM VAR

Mesela geçtiğimiz aylarda a101’de bimde ayıplı malların videoları sosyal medyayı salladı. zaten ucuz satıyolar ama kalitesiz satıyolar biraz da zam yapınca fırsatçı oldular vs vs.

Basit düşünün herhangi bir bakkal ya da avm deki mağazadan bir ürün aldığınızda tarihi geçmiş olabilir, ya da ürün ayıplı olabilir size o şekilde satılmış ve sonradan farkına vardığınızda bakkal amca ya da mağazadaki abla size 2 seçenek sunar, ya paranızı iade eder ya da aynı malın ayıpsız olanını verir size değil mi ? yani bu kadar basittir ticaret sonuçta bu. hadi vermedi diyelim, tüketici hakları mahkemesine gidersiniz hakkınızı devlet iade eder.

ama ev aldığınızda eviniz başınıza yıkıldığında ailenizden arkadaşlarınızdan belki evinize gelen misafirlerinizden ölenler olursa ve ev kullanılamaz hale gelirse bu sefer ne olmalı?

evi yapan müteahhit ve müteahhitin mühendis ve mimar ekibi size aynı kalitede yeni bir ev vermeli, hastane-cenaze masraflarınızı üstlenmeli ya da evin yıkılmadan önceki sıfır piyasa değerindeki ücretini size ödemeli. Normal şartlarda bu olmalı ama olmuyor. Burası Türkiye diyip kabullenip geçiyoruz. Bu böyle olmamalı.

Ben depreme İskenderun sahil evleri kordon boyunda yakalandım zemin tamamen sedimanterdi ev 360 derece dönerek burularak yıkıldı 4 kat birden aşağı düştüm kafama tavan düştü başka bir dairenin içerisindeki kanepe ve yatakların arasında kaldım ve bekledim. Kolonlar bildiğin toz oldu. Enkazdan çıktıktan sonra üstüm başım kil tane boylu beton partikülleri ile doluydu. Saçım uzun olduğundan bütün kum-kil boyu moloz-beton parçaları saçıma tutunmuş ilk yaptığım banyoda kafamdan çamur aktı. Tamam ben İskenderunun en lüks yerinde depreme yakalandım şu an apartmanın enkazında sanıyorum ki 80 kişi hala içeride ve büyük ihtimalle öldüler. bu insanlar variyetli önemli etkili ailelerin bireyleriydi kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir