Bitcoin/Coin Ekonomisi

Aslında nasıl bişey ? üzerine düşünmek lazım.

Mesela petrolün bir ekonomisi var. Fiyatlar düşünce şirketler daha az üretiyor ve arama çalışmaları artıyor. Fiyatlar yükselince üretim daha çok yapılıyor.

Coin madenciliğinde nasıldır ki acaba ? mesela sistemi kurdun diyelim her gün 100 dolarlık coin üretiyosun 24 saatte. ?? belirli bir elektrik harcıyor ve elektriğe para ödüyorsunuz. Gün geçtikçe sistem yavaşlıyor ya da kartlar eskiyince daha az üretiyor olacaksınız. aynı zamanda ürettiğiniz coinin piyasadaki değeri değişiyor. Aslında sağlam bir hesaplama yapılırsa coin üreterek para kazanılabilir. İnternette batanları görüyorum sistemini elden çıkarmak isteyenleri falan görüyorum..

Çok parametre var. Ve piyasası var. bildiğin borsa gibi hisse alır gibi ama tam öyle de değil aslında üreticisin ürettiğinin değeri kadar kazanıyosun

dengeyi belirlemek gerekiyor bence. yani ne kadar masrafla ne kadar üretimi ne kadar zamanda ne kadar elektrik harcayarak yaparım ve ilk giriş masrafımı ne kadar sürede çıkartırım.. çok değişik..

ama bunun borsa olayı kötü. çünkü paran değerinde coin alıyosun al sat yaparak paranı artırmaya çalışıyosun hem borsa hem de kumar gibi insanı batırır. en güzeli üretmek ama akıllıca üretmek. bunlar şimdiki görüşlerim.. piyasadan haberim yok sadece işleyişi görebilidiğim kadarı böyle.. belki işin içine girilince daha farklıdır bilemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.