AT İLK NEREDE EVCİLLEŞTİRİLDİ ?

Atı ilk defa Karadeniz kuzeyinde ve hazar bölgesinde evcilleştirilmiştir. Tarihi kayıtlara göre Atı evcilleştirenler Türkler ise karadeniz kıyılarında yaşayan Türkler olan İskitler tarafından atın evcilleştirildiği söylenebilir.

Kefir ise Türk içeceği değil kafkas halklarının içeceğidir. Çerkez ve çeçenler tarafından imal edilmiştir. Kefiri Türklere bağlamak için atı Orta asyada Türklerin evcilleştirdiği tezi ile gelirseniz hata edersiniz. Türkler atı savaşlarda kullanan ilk millettir ancak at orta asyada evcilleştirilmemiştir.

Youtube a bak orada çok video var bu konu hakkında diye gelirseniz hata edersiniz çünkü youtube kesin bir bilgi kaynağı ya da doğru bilginin elde edileceği yer değildir. Bilgiyi elde etmek için bir konu üzerinde profesörlerin yazdığı, bilimsel hakem kurulundan geçmiş makaleleri göz önüne almalısınız ve malesef bunun için ingilizceyi çok iyi bilmeniz gerekir.

Atın evcilleştirilmesi ile ilgili: http://www.historyworld.net/wrldhis/PlainTextHistories.asp…
burası history channel a ait galiba ve atın karadeniz ve hazar bölgesinde evcilleştirildiği yazıyor. Atın ana yurdunun ise orta asya olduğu bilgisi var. Ancak eğer Tarihsel jeoloji bilginiz varsa atın insandan önce yaratıldığını/oluştuğunu bilmeniz gerekir. Yani atın ana yurdu orta asyaysa orta asyadakiler ilk defa evcilleştirmiştir diye bi tez uyduramazsınız ha belki olabilir ancak kesin bilgi yok fakat savaşlarda ilk kullananlar Türklerdir.

http://www.nmnhs.com/historia-natural…/…/000418000252018.pdf burada ise Bulgaristan’ın karadeniz kıyılarında at fosillinin evcilleştirilmiş olduğunu tarihlemesinin de mö 3000 ler olduğu yazıyor..


ileri okuma için şu makaleye bakın:


https://www.researchgate.net/publication/265425122_Domestication_and_early_history_of_the_horse

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir