Alterasyonlardan Yola Çıkmak?

Farklı maden yataklanma tiplerinde görülen alterasyon tipleri ve sadece belirli mineralizasyonu işaret eden alterasyonları belirleyerek çalışma sahasında hangi tip yatağın ve hangi tip mineralin olduğunu belirleyebilir miyiz acaba ? sadece bir soru 
Biraz daha açmak gerekirse.. 
Hidrotermal alterasyon gördüğümüz bir sahada hidrotermal mineralizasyondan söz edebiliriz. Ama o kadar çok hidrotermal mineralden hangisinin olduğunu nasıl tespit edeceğiz ? Altın Gümüş Arsenik Cıva? 
Veya yatak tiplerinden gidersek Volkanik Masif Sülfit olduğunu bildiğimiz bir yatakta görmemiz gereken alterasyonları yakalarsak muhtemel mineralizasyonu ya da mineralizasyonları tahmin etmemiz güç olmaz.. 
Yani şunu demek istiyorum, sahaya çıktığımızda yataklanma tipini bilmediğimiz için alterasyonları görmemiz lazım. Alterasyonlardan yola çıkarak muhtemel yatak tipine oradan da muhtemel mineralizasyonu ya da mineralizasyonları tahmin edebilir miyiz ? sonuçta hangi alterasyonun hangi yatakla ilgili olduğu belli. Peki sadece belirli mineralleşmeleri işaret eden alterasyonları farklı bir sınıfa sokabilir miyiz ? 
Yani şu alterasyon varsa bu mineral zenginleşmesi kesindir diye bişey söyleyebilir miyiz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir