AH AH AH AHKAM KESEYİM

Sondaj bilgisi dersinde kuyu logları anlatılırken, Bir Türk öğretim geleneği olan “kelime anlamı verip bilgi sunma” geleneğinden ötürü kaynaklanan çok salakça bir anlatımdan bahsetmeden önce girizgah yapayım efendim.

Jeoloji ne demektiri anlatırken geo=gaia=dünya, logy=log=loji=bilim yani bu ikisini toplarsak yer bilimi eder diye bir anlatım tarzıdır gidiyor. bu heralde çok eskilere dayalı bir anlatım şekli ama her yerde kullanılması illa ki doğru bilgiyi verecek diye kaide yoktur. Neden mi şu yüzden.

Kuyu loglarını anlatmak için Log kelimesini anlatırken LOG=KÜTÜK diye saçma bir önermeyle giriyorlar olaya. Neymiş efendim log kütük demekmiş kütük de işte “senin kütük nere?” sorusundaki nüfus kaydından geliyormuş 😀
Kuyu logu neree nüfus müdürlüğü nere 😀 Hiç alakası olmayan iki şey bunlar

Gelelim işin doğrusuna.

LOG kayıt anlamına gelir kayıt ise belirli bir aralıkta bir birime ölçüye bağlı kalarak alınan ölçümlerin bütünüdür. Bu herşey olabilir.

ses kaydı

Bu üstte gördüğünüz ses kaydının görselleştirilmiş hali zamana ya da frekansa bağlı olarak desibel ölçümlerini görmektesiniz.

kuyu logları

Bu da kuyu logu burada da derinliğe bağlı olarak Gamma ray’de gama ışımalarının değişimi grafiklendirilmiş.

Yani olay budur. Kuyu logunun nüfus müdürlüğü ile hiç bir alakası yoktur. Eğitim sistemi içerisinde öğretim alışkanlıklarının ne kadar saçma bir yere geldiğini hepimiz görmüş olduk :*

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir